Ocena zagrożenia wybuchem
W każdym zakładzie pracy obowiązuje nieco inna specyfika, co przekłada się na charakter potencjalnych zagrożeń. Istnieją przedsiębiorstwa, w których pojawia się podwyższone zagrożenie wybuchem. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady przeciwpożarowe, odgrywają w takich miejscach szczególną rolę. Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, by prawidłowo przeszkolić swoich pracowników. Aby było to możliwe, niezbędna jest dokładna wiedza na temat potencjalnych punktów zapalnych. W tym pomocna będzie ocena zagrożenia wybuchowego, jaką świadczy od wielu lat firma SEKA. To usługa, która zapewnia spokój i bezpieczeństwo zarówno pracodawcom, jaki i pracownikom zatrudnionym w przedsiębiorstwie.
Ocena zagrożenia wybuchowego w wykonaniu ekspertów SEKA
W ramach świadczonych przez nas usług, oferujemy przeprowadzenie oceny zagrożenia wybuchem, wraz ze sporządzeniem stosownego dokumentu w tym zakresie. Do oceny zagrożenia wybuchowego podchodzimy w sposób kompleksowy, analizując wiele czynników. Korzystamy z dokładnych pomiarów i działamy na podstawie wypracowanych przez lata procedur, uwzględniając specyfikę danego budynku Dokładny zakres usługi obejmuje:
- wskazanie w oparciu o obliczenia pomieszczeń zagrożonych wybuchem,
- wyznaczenie w pomieszczeniach i przestrzeniach zewnętrznych odpowiednich stref zagrożenia wybuchem,
- wskazanie w pomieszczeniach oraz strefach zagrożenia wybuchem czynników mogących zainicjować zapłon,
- sporządzenie stosownego dokumentu oceny zagrożenia wybuchem, wraz z graficzną dokumentacją klasyfikacyjną (plany sytuacyjne obrazujące rodzaj i zasięg stref zagrożenia wybuchem oraz lokalizację i identyfikację źródeł emisji).
Dokładamy wszelkich starań, aby kontrolowane przez nas budynki były w pełni bezpieczne, a osoby w nich pracujące doskonale znały charakter zagrożenia i korzystały z wypracowanych na podstawie audytu procedur. Ocena zagrożenia wybuchowego nie może być bagatelizowana. Nasi specjaliści doskonale orientują się w bieżących przepisach dotyczących zagrożenia wybuchowego i wiedzą w jaki sposób je interpretować. Proponujemy rozwiązania, które redukują ryzyko wybuchu do zera. Dzięki temu pracownicy i osoby odwiedzające budynek, mogą czuć się w nim bezpiecznie.
Ocena zagrożenia wybuchowego – obowiązki pracodawcy
W zakładach pracy, w których istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia wybuchu, obowiązkiem pracodawcy jest przeprowadzenie badań i przygotowanie oceny zagrożenia wybuchem. Z jednej strony należy wskazać miejsca podwyższonego ryzyka, z drugiej zaś, na tej podstawie określić prawidłowe i efektywne procedury zabezpieczające, których celem jest zminimalizowanie ryzyka wcześniej zidentyfikowanego. Dokonywana przez nas ocena zagrożenia wybuchowego, nie ogranicza się jednak wyłącznie do wypełnienia wymogów przewidzianych w przepisach prawa. Poszukujemy optymalnych rozwiązań dla naszych klientów i dzięki wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie zaproponować sprawdzone procedury związane z zagrożeniem wybuchem. Pracodawca może czuć się bezpiecznie na wypadek kontroli zewnętrznej, ale także ludzkich błędów czy drobnych zaniedbań.
Ocena zagrożenia wybuchowego – zakłady pracy podwyższonego ryzyka
Z reguły ryzyko wybuchu odnosi się do tych zakładów pracy, w których w czasie produkcji wykorzystywane lub przetwarzane są substancje lub materiały, które mają właściwości palne lub wybuchowe. To również miejsca, w których takie materiały i substancje są uwalniane przez urządzenia, systemy ochronne czy elementy produkowanych towarów lub też stanowią część produkcyjną powstających w zakładzie wytworów.
Ocena zagrożenia wybuchowego – prawidłowe postępowanie
Substancje łatwopalne, których spalanie w powietrzu jest bardzo dynamiczne i powoduje powstanie atmosfery wybuchowej, działają w taki sposób, że na skutek wybuchu pojawia się samopodtrzymujący płomień. Istnienie takiego zagrożenia to bardzo poważne niebezpieczeństwo i ogromne ryzyko dla pracowników znajdujących się w pomieszczeniu narażonym na wybuchy, właśnie dlatego trzeba bardzo starannie zadbać o to, by zminimalizować możliwość wystąpienia takiej reakcji substancji z powietrzem.
W procedurze oceny ryzyka wybuchu, bardzo ważne jest też zlokalizowanie i zidentyfikowanie zapłonu, który może doprowadzić do powstania wybuchu. Po jego zlokalizowaniu i zidentyfikowaniu należy koniecznie wprowadzić odpowiednie procedury zabezpieczające, których zadaniem będzie zwiększenie bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka aktywacji substancji, które mogłoby doprowadzić do wybuchu.
Istotnym elementem tej procedury jest również określenie intensywności atmosfery wybuchowej. Chodzi mianowicie o określenie, na ile w danych miejscach zagrożonych wybuchem, owa atmosfera wybuchowa się pojawia. Jak często występuje i jak długo potrafi się utrzymywać. Dzięki temu można znacznie skuteczniej i znacznie trafniej ocenić samo ryzyko wybuchu.
W ramach naszych działań podejmujemy się nie tylko analizy sytuacji, ale również jej szczegółowego opisu, co w efekcie powinno doprowadzić do stworzenia możliwości dla opracowania i wdrożenia procedur bezpieczeństwa.
Ocena zagrożenia wybuchowego w zakładach pracy na terenie całego kraju
SEKA to firma o zasięgu ogólnokrajowym. Dzięki 18 oddziałom regionalnym obsługujemy klientów ze wszystkich części Polski. Jeśli potrzebują Państwo przeprowadzenia oceny zagrożenia wybuchowego, wystarczy zgłosić się do lokalnego koordynatora. Mamy doświadczenie we współpracy z klientami reprezentującymi różne branże i oceniając zagrożenie wybuchem, chętnie się nim dzielimy. Nasi klienci mogą liczyć na pełne bezpieczeństwo w swoich budynkach, wynikające z zaproponowanych przez naszych specjalistów procedur. Zapraszamy do współpracy wszystkie przedsiębiorstwa, w których istnieje podwyższone ryzyko wybuchu ze względu na specyfikę budynku i jego przeznaczenie. O naszych wysokich kompetencjach świadczą uzyskane certyfikaty i opinie dotychczasowych, zadowolonych z usługi klientów.
NASI EKSPERCI
Działamy na terenie całej Polski – mamy 18 oddziałów wojewódzkich i przedstawicieli terenowych, co sprawia, że naszym klientom możemy zapewnić jednolite procedury bez względu strukturę firmy – specjalizujemy się w usługach dla klientów wielooddziałowych. Potwierdzeniem jakości naszych usług i merytorycznej wiedzy jest certyfikat ISO 9001:20015 oraz certyfikat kompetencji szkoleniowych nadanych przez CIOP-PIB.
Poza szerokim gronem specjalistów możemy się poszczycić współpracą z grupą wybitnych ekspertów w dziedzinie BHP, do której należą m.in.:
Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, 1995 r.
Ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju