Zrównoważona konsumpcja – co każdy może zrobić dla klimatu?

Aktualnosc_zrownowazona_konsumpcjia

Zrównoważona konsumpcja to świadome i racjonalne korzystanie z dostępnych dóbr, tak aby minimalizować negatywny wpływ na środowisko. Wbrew pozorom nie odnosi się to jedynie do dużych firm i zakładów produkcyjnych – dotyczy to nas wszystkich. Suma naszych indywidualnych działań na co dzień ma wpływ na stan naszej planety w skali globalnej. Stosując te proste zasady, mamy duży wpływ na środowisko. Oto dziesięć zasad proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

  1. Kupujmy świadomie – ograniczajmy zakupy do tylko tych produktów, które są nam rzeczywiście potrzebne. Nie kupuj pod wpływem impulsu. Wytworzenie każdego produktu wiąże się ze zużyciem surowców i energii co wiąże się z emisją gazów cieplarnianych (tworzenie się tzw. śladu węglowego). Poza tym jest to oszczędność finansowa.
  2. Wybierajmy produkty dostępne w opakowaniach biodegradowalnych - udając się na zakupy, wybierajmy produkty dostępne w biodegradowalnych opakowaniach lub wytworzone z komponentów pochodzących z recyklingu. Zwracaj uwagę czy dany wyrób jest wytwarzany przez firmę uwzględniającą ochronę środowiska.
  3. Wzbogacajmy codzienne menu w produkty pochodzenia roślinnego – wytworzenie produktów organicznych powoduje powstawanie mniejszego śladu węglowego, poza tym jest to korzystne zdrowotnie
  4. Podczas zakupów korzystajmy z toreb wielokrotnego użytku – idąc na zakupy weź ze sobą swoją własną torbę zmniejszy to wielkość produkcji obciążającej środowisko.
  5. Segregujmy odpady
  6. Korzystajmy z alternatywnych środków transportu transport publiczny jest znacznie bardziej ekonomiczny i wiąże się ze znacznie mniejszą emisją CO2. Dobrym pomysłem jest przesiąść się na rower czy hulajnogę, czy zwyczajnie przejść się będzie to z korzyścią dla zdrowia
  7. Oszczędzajmy wodę – dbajmy o to by np. zakręcać kran w czasie mycia zębów, gotować tyle wody ile rzeczywiście jest potrzebne. Jeżeli masz dom jednorodzinny możesz magazynować deszczówkę do podlewania ogródka.
  8. Racjonalnie korzystajmy z energii elektrycznej – dbaj o to by gasić światło i wyłączać zbędne urządzenia.
  9. Postawmy na technologię – oszczędzaj energię przez stosowanie w nowych budynkach okien o zmniejszonym współczynniku przenikania ciepła, montaż pomp ciepła, gruntowych wymienników ciepła, paneli fotowoltaicznych i rekuperatorów.
  10. Edukujmy najbliższych w zakresie zrównoważonej konsumpcji – dotyczy to zarówno naszych przyjaciół, jak i członków rodziny. Szczególny nacisk warto położyć na edukację najmłodszych. Najważniejsze jest dawanie dobrego przykładu.

źródło: materiały MKiŚ

NAJBLIŻSZE SZKOLENIA PPOŻ.

Zobacz też:

bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40 kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.