Zmiany w ustawie „antycovidowej”
15 grudnia br. w dzienniku ustaw została opublikowana ustawa, która wprowadza zmiany dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym wstępnych i okresowych badań lekarskich, orzeczeń lekarskich, technicznych badań na eksploatację urządzenia technicznego.
Ustawa z dnia 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw wprowadza kolejne rozwiązania, które mają ułatwić funkcjonowanie niektórych sektorów gospodarki, m.in. w branży ciepłowniczej, lotniczej czy kinematograficznej.
Badania okresowe i wstępne pracowników
Art. 12a ust. 3 „w przypadku braku dostępności do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego, takie badanie może przeprowadzić i wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie inny lekarz.
Orzeczenie to traci moc po upływie 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, o ile nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo od dnia odwołania stanu epidemii. Lekarz ten może przeprowadzić badanie i wydać orzeczenie lekarskie w trybie określonym w art.2 ust.4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza włącza się do akt osobowych pracownika”.
Dodano art. 5, w którym czytamy, że w trakcie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w stosunku do osoby zatrudnianej na stanowisko pracy inne niż administracyjno-biurowe okresy, o których mowa w art.229 §1 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 26czerwca 1974r. – Kodeks pracy, zostają wydłużone do 180 dni.
Osoby zatrudniane na stanowisko administracyjno-biurowe, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy nie podlegają wstępnym badaniom lekarskim.
Przedłużenie terminu ważności orzeczeń lekarskich
Art. 31 m ust.1 stanowi, że orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, których ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 r. zachowują ważność, nie dłużej jednak niż do upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii”.
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA