Zmiany klimatyczne to nowe wyzwania dla służb bhp

aktualnosci_wyzwania_bhp

Ekstremalne zjawiska pogodowe są wymieniane jako jedno z pięciu największych światowych ryzyk dla biznesu. Wichury, nawałnice, podtopienia, ekstremalnie wysokie temperatury mają wpływ na bezpieczeństwo pracy również w Polsce.

World Economic Forum po raz piętnasty opublikowało raport dotyczący krytycznych zagrożeń dla globalnej gospodarki. Global Risks Report 2020 w czołówce ryzyk dla biznesu wskazuje na:

  • ekstremalne zjawiska pogodowe,
  • niewystarczające działania zapobiegające ociepleniu klimatu,
  • katastrofy środowiskowe spowodowane przez człowieka,
  • degradację bioróżnorodności i ekosystemów,
  • katastrofy naturalne.

Monitoruj i zapobiegaj

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w Polsce w ostatnich latach monitoruje: nawałnice, burze, obfite opady deszczu, śniegu, grad, wysoką i niską temperaturę, wichury, huragany, tornada, cyklony, trzęsienia ziemi, osuwiska, powodzie. Coraz częściej zmiany te dają się we znaki również przedsiębiorcom i pracodawcom.

Każdy zarządca obiektu powinien na bieżąco monitorować stronę internetową RCB, aby móc właściwie zabezpieczyć się przed skutkami tego typu zjawisk. W rzeczywistości jest tak, że osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo podejmuje określone działania zapobiegawcze, kiedy otrzymuje informację od RCB lub z odpowiedniego szczebla administracyjnego (w ramach zarządzania kryzysowego) – mówi Małgorzata Kochańska, doradca prezesa SEKA S.A., ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Pracodawcy w ramach swoich działań wewnętrznych powinni opracowywać poradniki lub instrukcje dotyczące zachowania się pracowników w takich sytuacjach.

Dbaj o pracownika w upały

W Polsce w ostatnich latach notowane są rekordowe temperatury powietrza, które są efektem zachodzących globalnych zmian klimatycznych. Podczas takich upałów pracodawca ma szczególne obowiązki względem pracownika, które są określone w polskim prawie.

Małgorzata Kochańska tłumaczy, że mamy konkretne parametry temperatur, w których pracodawca ma obowiązek podjąć określone działania.

– I tak dla temperatur powyżej 28°C w pomieszczeniach pracy, a 26°C w warunkach szczególnych pracodawca ma dostarczać pracownikom odpowiednio napoje zimne lub gorące w zależności od wykonywanej pracy, napoje wzbogacone o sole mineralne i witaminy. W przytoczonym przepisie ust. 2 § 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów Dz. U. 1996, nr 60, poz. 219 z późn. zm. nie podaje się konkretnych wielkości. Leży to w gestii pracodawcy (po uzgodnieniu z przedstawicielami pracowników, związków zawodowych), w jakiej formie ma być spełniony ten wymóg prawny – dodaje Małgorzata Kochańska.

Najbardziej narażeni na oddziaływanie temperatur (wysokich i niskich) są pracownicy świadczący swoją pracę w środowisku zewnętrznym (np. budowlańcy, kurierzy, listonosze) oraz pracujący w obiektach o słabej termoizolacji (np. stalowe magazyny, budynki bez klimatyzacji).

Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy


bhp online


Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.