Zimowe BHP

aktualnosci_zimowe_bhp

Warunki pogodowe zimą powodują, że pracownicy wykonujący swoje obowiązki na zewnątrz są narażeni na szczególne zagrożenia: wychłodzenie organizmu, poślizgnięcia, odmrożenia, choroby. Zapewnienie ciepłych napojów, posiłków profilaktycznych, miejsca, w którym pracownicy mogą się ogrzać, a także środków ochrony indywidualnej – to najważniejsze obowiązki pracodawcy w tym okresie.

Zimą na pracodawcy spoczywają dodatkowe obowiązki zapewnienia odpowiednich warunków pracy dla pracowników, bez względu na rodzaj zawartej umowy (umowa o pracę lub cywilno-prawna). Warunki te muszą odpowiadać przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy, a jeżeli tak nie jest, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania swoich obowiązków.

Praca na wolnej przestrzeni

Obowiązki pracodawcy wobec pracowników wykonujących prace na otwartej przestrzeni są bardziej rozbudowane ze względu na większe narażenie na wychłodzenie spowodowane zjawiskami atmosferycznymi.

Przy temperaturze powietrza zimą (zima w przepisach obowiązuje od 1 listopada do 31 marca) niższej niż 10 stopni C. zatrudniający jest obowiązany zapewnić:

  • odzież ochronną,
  • posiłki regeneracyjne – dotyczy pracowników fizycznych, którzy wykonują prace związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet.
  • ciepłe napoje.

Stanowiska, na których mogą być wydawane ciepłe posiłki i napoje ustala pracodawca w porozumieniu ze związkami zawodowymi bądź z przedstawicielami pracowników. Takie informacje powinny być zawarte w regulaminie pracy.

Pracodawca powinien też zapewnić pomieszczenie, w którym pracownicy będą mogli się ogrzać lub zmienić odzież. Temperatura w nim nie powinna być niższa niż 16 stopni C.

Praca w pomieszczeniach

W tym przypadku pracodawca ma obowiązek zapewnienia odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy, metod pracy i wysiłku fizycznego temperatury. Przepisy BHP określają jaka minimalna temperatura ma być w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca:

  • lekka praca fizyczna, np. w biurach – nie niższa niż 18 stopni C.
  • pozostała praca, np. w halach produkcyjnych – nie niższa niż 14 stopni C.

Jeżeli pracodawca nie wywiązuje się z obowiązków, nie zapewnia wymaganej przez prawo temperatury na stanowisku pracy, albo nie zapewnia pracownikom wymaganych środków ochronnych lub posiłków może mu grozić kara grzywny od 1 tys. do 2 tys. zł, a w razie recydywy – do 5 tys. zł.

Źródło: pip.gov.pl

edukacja bhp


Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

 

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.