Od 29 stycznia 2022 r. weszły w życie zmiany w przepisach ułatwiające zatrudnianie cudzoziemców. Z punktu widzenia pracodawców najistotniejsze są nowe zasady dotyczące umów na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Uproszczeniu uległy również niektóre przepisy regulujące uzyskiwanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
Usługi z zakresu prawa pracy w naszej ofercie
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy
W myśl nowych zasad na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemca można zatrudnić na 24 miesiące, zniesiony został też okres karencji pomiędzy kolejnymi umowami.
Po wygaśnięciu 24 miesięcznej umowy będzie można od razu zatrudnić cudzoziemca na kolejne 24 miesiące. Wcześniej okres zatrudnienia na wspomnianych zasadach wynosił 6 miesięcy w czasie 12 miesięcy. W efekcie wprowadzonych zmian w oświadczeniu podlegającemu wpisowi do ewidencji oświadczeń zamieszczany będzie pojedynczy „okres pracy”.
- Informacja o zatrudnieniu musi być przekazana do powiatowego urzędu pracy nie później niż 7 dni od momentu rozpoczęcia pracy (poprzednio było to w dniu rozpoczęcia pracy).
- Zatrudnienie musi nastąpić nie później niż 6 miesięcy od złożenia oświadczenia.
- Wynagrodzenie nie może być niższe niż od wynagrodzenia na podobnym miejscu pracy.
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
- Od 29 stycznia cudzoziemiec nie musiał wykazać źródła stabilnego i regularnego dochodu oraz miejsca zamieszkania w celu uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Wymagane jest jedynie wykazanie dochodu nie niższego niż płaca minimalna.
- Zmiana nazwy stanowiska pracy przy jednoczesnym utrzymaniu zakresu obowiązków jak również zmiana wymiaru czasu pracy nie będzie skutkować koniecznością wystąpienia o ponowne zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
- Cudzoziemiec będzie mógł zmienić pracodawcę bez konieczności ponownego uzyskania pozwolenia na pobyt czasowy i pracę.
Nowe zasady
- W pierwszej kolejności są rozpatrywane wnioski o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę osób wykonujących prace o charakterze strategicznym dla gospodarki naszego kraju.
- W przypadku utraty zatrudnienia u któregokolwiek z podmiotów wymienionych w zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę cudzoziemiec ma obowiązek pisemnie powiadomić o tym fakcie wojewodę w terminie 15 dni.
Wyżej wymienione zmiany zostały wprowadzone na mocy ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach opublikowanej w Dzienniku Ustaw z dnia 14 stycznia 2022r.
źródło:
https://www.linkedin.com/pulse/newsletter-prawa-pracy-i-hr-luty-2022-r-magdalena-rycak-ph-d-/
https://e-prawopracy.pl/zatrudnianie-cudzoziemcow-2022r-zmiany-wchodza-w-zycie/
Szkolenia z zakresu prawa pracy w ofercie SEKA S.A.
Sygnaliści – nowe obowiązki dla przedsiębiorców od 25.09.2024 |
Białystok |
17.03.2025 |
Zobacz więcej |
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA
Zobacz więcej