Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi okulary korekcyjne, jeżeli wyniki badań okulistycznych w ramach okresowych badań profilaktycznych wykażą konieczność ich noszenia w czasie wykonywania pracy. Jednakże warunkiem jest to, że pracownik spędza przed monitorem ekranowym co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Należy podkreślić, że przepisy prawa pracy nie precyzują wielu kwestii. Regulacje dotyczące np. terminu ubiegania się o refundację, jej zakres oraz kwotę muszą być zawarte przepisach wewnętrznych zakładu pracy.
Zgodnie z przepisami art. 207 par. 2 Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, co obejmuje ochronę ich zdrowia i życia poprzez zapewnienie bezpiecznych warunków pracy oraz wykorzystaniu wszelkich dostępnych osiągnięć nauki i techniki.
W świetle art. 237(6) par. 1 Kodeksu pracy, pracodawca ponosi także obowiązek dostarczenia pracownikowi bezpłatnie środków ochrony indywidualnej, które zabezpieczą go przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych czynników występujących w środowisku pracy.
Ponadto, pracodawca jest zobowiązany poinformować pracownika o właściwym sposobie korzystania z tych środków.
Rozporządzenia dotyczące pracy z monitorem ekranowym
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom profilaktycznej opieki zdrowotnej , zgodnie z ustaleniami określonymi w oddzielnych przepisach. Wskazuje się również, że monitor to urządzenie służące do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od sposobu uzyskiwania obrazu. Termin „pracownik” obejmuje każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, włączając w to praktykantów i stażystów, którzy korzystają z monitora ekranowego przez co najmniej połowę czasu pracy w ciągu doby.
Zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 roku dotyczącego przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad nimi oraz wydawania orzeczeń lekarskich zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, badanie przeprowadza się co pięć lat. Jednakże może zostać wykonane wcześniej, na przykład w przypadku, gdy lekarz uzna to za konieczne dla właściwej oceny stanu zdrowia pracownika.
Szczegóły precyzują przepisy wewnątrzzakładowe
Przepisy prawa pracy nie określają wyraźnie, w jaki sposób pracodawca powinien zapewnić pracownikom okulary korekcyjne, ani nie ustalają reguł, terminów czy procedur ubiegania się o ewentualną refundację zakres i kwotę a także częstotliwości i okoliczności wymiany. W związku z tym, pracodawca powinien szczegółowo uregulować te kwestie w wewnętrznym akcie.
Warto podkreślić, że pracodawca, który nie dostarcza pracownikom okularów korygujących wzrok zatrudnionym przy monitorach ekranowych zgodnie z wymogami przepisów, podlega karze grzywny, która może wynosić od 1000 zł do 30000 zł.
Refundacja bez składki i podatku
Pieniądze, które zostały zwrócone pracownikowi za zakup zaleconych okularów korekcyjnych nie podlegają oskładkowaniu i opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z par. 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w podstawie wymiaru składek nie uwzględnia się wartości świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalentów tych świadczeń. Natomiast na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyżej wymienione świadczenia oraz ekwiwalenty są wolne od podatku dochodowego.
Źródło: prawo.pl
Najbliższe szkolenia z zakresu BHP
Zobacz też: