Wypadek to zawsze stres. Ogrom emocji, które towarzyszy zdarzeniu często przesłania racjonalne myślenie i postępowanie. Jednakże w takiej sytuacji liczy się czas i działanie. Im szybciej podejmiemy odpowiednie kroki, tym większa szansa na złagodzenie skutków urazów lub na przeżycie osoby poszkodowanej.
Poznaj podstawowe zasady postępowania podczas wypadku
Co powinien zrobić pracodawca?
- Zapewnić poszkodowanym pierwszą pomoc.
- Podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie (wyłączyć maszyny i urządzenia z ruchu).
- Zabezpieczyć miejsce wypadku przed dostępem osób niepowołanych oraz przed uruchomieniem maszyn i innych urządzeń technicznych, których ruch wstrzymano w związku z tym zdarzeniem.
- Zachować aktualne usytuowanie maszyn i urządzeń oraz innych przedmiotów, które spowodowały wypadek. Na podstawie ich położenia i stanu będzie można odtworzyć okoliczności, przebieg i ustalić przyczyny.
Wprowadzanie zmian w miejscu wypadku bez wymaganej zgody jest dopuszczalne tylko wówczas, jeżeli zachodzi konieczność ratowania osób lub mienia albo zapobieżenia niebezpieczeństwu.
- Zawiadomić o wypadku ciężkim właściwego inspektora pracy.
Zaniechanie obowiązku powiadomienia o wypadku przy pracy (śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym) wymienionych organów, w tym inspektora pracy, stanowi wykroczenie z art. 283 § 2 pkt 6 Kodeksu pracy i jest zagrożone karą.
- Przeprowadzić postępowanie powypadkowe. Postępowanie przeprowadza podmiot, na rzecz którego poszkodowany świadczył pracę lub ZUS, w przypadku rolników indywidualnych – KRUS.
Co powinien zrobić poszkodowany?
- Jeśli stan zdrowia poszkodowanego pracownika na to pozwala, powinien niezwłocznie zawiadomić o wypadku swojego przełożonego. Świadczący pracę na innej podstawie – odpowiednie osoby reprezentujące podmiot, na rzecz którego świadczyły pracę.
- Zgłosić ewentualne roszczenia z tytułu skutków wypadku do ZUS lub do płatnika składek za pośrednictwem podmiotu na rzecz, którego była świadczona praca. Uprawnienia poszkodowanego nie są realizowane „z urzędu”. W sprawach tych wymaga się złożenia odpowiedniego wniosku i dokumentacji.
Źródło: PIP
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA