Zaostrzenie kar za porzucanie śmieci
Ministerstwo klimatu chce zaostrzenia kar dla osób, które porzucają śmieci w miejscach publicznych, na drogach, placach czy terenach zielonych. Mandat ma wynosić do 5 tyś zł, a metody identyfikowania sprawców mają być udoskonalone.
Resort klimatu wraz z przedstawicielami samorządów: prezydentami Stalowej Woli i Chełma oraz burmistrzami Halinowa, Sierpca i Sulejówka podczas konferencji prasowej przedstawili zakres planowanych zmian w przepisach dotyczących gospodarki odpadami.
Wyższe kary za zaśmiecanie
Ministerstwo Klimatu proponuje zaostrzenie kar za nieodpowiednie postępowanie z odpadami. Obecnie kary za porzucanie odpadów na terenach publicznych lub prywatnych są znacznie niższe, niż koszty ich legalnego pozbycia się np. w PSZOKach, co motywuje sprawców do nagminnych wykroczeń. Zwiększenie kar za zaśmiecanie miejsc publicznych (dróg, ulic, placów ogrodów, plaż, trawników lub zieleńców) do 5 000 zł zdaniem wiceministra klimatu Jacka Ozdoby mają temu zapobiec. Do tego samego poziomu mają wzrosnąć również kary za wyrzucanie nieczystości na cudzym gruncie polnym.
Ponadto, podmioty, które gospodarują odpadami, ale nie uzyskały wymaganej decyzji lub wpisu do rejestru mogą również spodziewać się wprowadzenia sankcji w postaci administracyjnych kar pieniężnych.
Kompostowanie bez konieczności odbioru bioodpadów
Planowane jest umożliwienie gminom zwolnienie z części opłat za brązowy pojemnik właścicieli nieruchomości, którzy kompostują bioodpady. W tej chwili gminy, szczególnie na terenach wiejskich, muszą zapewniać odbiór bioodpadów nawet wtedy, gdy są one przetwarzane przez właściciela nieruchomości i brązowe pojemniki są puste, co generuje niepotrzebne koszty w systemie.
Indywidualne rozliczanie mieszkańców bloków
Gmina, która zapewni samodzielnie lub we współpracy z właścicielem nieruchomości możliwości techniczne identyfikacji, który lokal w budynku wielorodzinnym segreguje odpady, a który nie, będzie mogła zastosować znacznie bardziej sprawiedliwe rozliczanie opłat wg lokali, a nie wg całego właściciela nieruchomości.
Źródło: gov.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA