Pandemia koronawirusa spowodowała opracowanie szeregu szczególnych rozwiązań, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażeń. Zostały one ujęte w Ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Wspomniana Ustawa weszła w życie 8 marca 2020 r. i zawiera zapisy dotyczące pracy zdalnej, przypadków zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół, zamówień publicznych czy działalności hotelarskiej i turystycznej oraz możliwości wydawania przedsiębiorcom poleceń przez władze publiczne.
Wsparcie
W komunikacie opublikowanym 11 marca br. na oficjalnej stronie rządu czytamy: „Przedsiębiorcy, którzy z związku z występowaniem koronawirusa będą mieć problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie ulgi lub umorzenie zaległości”. Wnioski te będą rozpatrywane w pierwszej kolejności (art. 67a i art. nast. Ordynacji podatkowej).
Rekomendacje
Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowało też rekomendacje dla pracodawców.
Zgodnie z zaleceniami, oprócz podstawowych środków bezpieczeństwa (częste mycie rąk, nie przebywanie w zatłoczonych pomieszczeniach, zachowanie bezpiecznej odległości 1-1,5 m od rozmówcy, podczas kaszlu i kichania zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką) należy:
- Promować w miarę możliwości kontakt z klientami za pomocą urządzeń teleinformatycznych.
- Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych.
- Upewnić się, że pracownicy oraz klienci mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
- Umieścić dozowniki z mydłem lub innym płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
- Wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak skutecznie myć ręce.
- Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP.
- Nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientom, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku.
- Zapewnić, aby pomieszczenia były czyste i higieniczne:
- powierzchnie dotykowe takie jak: biurka, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze), a także wyposażenia magazynów oraz urządzenia do przemieszczania wewnętrznego towarów muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem;
- wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem.
Jeżeli istnieje taka możliwość, pracodawca na mocy art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, może polecić pracownikowi wykonywanie pracy przez czas oznaczony poza miejscem jej wykonywania – zdalnie.
Źródło: https://www.gov.pl
Zobacz też:
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA