Zadbaj o zdrowie podczas pracy w domu!

aktualnosci_praca_w_domu

Obecnie praca w domu nie jest domeną tzw. „szczęśliwców” pracujących na zasadach freelancingu. Z powodu pandemii w tej formie pracuje dzisiaj większość pracowników, o ile pozwalają na to ich obowiązki i możliwość służbowe. Jedną z zalet pracy w domu jest bezsprzecznie oszczędność: czasu oraz wydatków na bilety, paliwo, obiady, ubrania, pranie itp. Największą jednak wadą jest brak aktywności.

W domu, inaczej niż w biurze, wszystko jest pod ręką: kawa w kuchni, łazienka – obok. Tutaj nie ma czasu na przypadkowe czynności. Kiedy to wszystko połączymy z dużym obciążeniem pracą – możemy nie wstawać od biurka nawet przez kilka godzin.

Niestety, takie kulenie się w jednej pozycji negatywnie oddziałuje na cały organizm, m.in. na mięśnie pleców i szyi, na zginacze stawu biodrowego, ścięgna podkolanowe i łydki. Tak samo źle wpływa na metabolizm, podnosi ciśnienie krwi oraz poziom cukru we krwi.

Planując pracę w domu – zaplanuj też aktywność!

Najlepszym rozwiązaniem jest wymyślenie takich aktywności, które będą pasować do Twojego harmonogramu pracy w domu. Jak więc siedząc więcej się ruszać?

  1. Stwórz ergonomiczne stanowisko pracy

W domu możesz nie mieć dostępu do stojącego lub regulowanego biurka, a także ergonomicznego fotela oraz innych sprzętów biurowych. Postaraj się jednak znaleźć w mieszkaniu odpowiednie miejsce do pracy. Najlepiej oczywiście takie z biurkiem i krzesłem oraz dostępem do dziennego światła. Pamiętaj, że Twoje ciało by chciało znajdować się w prawidłowej pozycji podczas pracy. A więc:

  • plecy podparte,
  • kolana zgięte pod kątem 90 stopni (jeżeli biurko jest za wysokie, albo krzesło za niskie, to podstaw coś pod stopy),
  • łokcie oparte na podłokietnikach,
  • myszka leży na podkładce z poduszką na nadgarstek,
  • komputer znajduje się na wysokości oczu.

Takie stanowisko z pewnością przyniesie ogromne korzyści dla Twojego zdrowia. Pamiętaj też o regularnej zmianie pozycji ciała w ciągu dnia.

  1. Rób aktywne przerwy

Siedzenie w miejscu i ciągła koncentracja to najlepszy sposób na ospałość i bóle stawów. Staraj się co jakiś czas robić aktywne przerwy. Musisz wstać z krzesła i się rozruszać, przykładowo: pójść zrobić kawę, pochodzić po korytarzu kilka minut. Odejście od biurka pozwoli Ci się zrelaksować i odświeżyć przed kolejną godziną pracy.

Fizjoterapeuci zalecają przerywanie siedzenia co 30 min. W tym celu możesz ustawić timer, użyć aplikacji w smartfonie lub innej „przypominajki’’ o zrobieniu pauzy. Jest to czas, w którym możesz wykonać ćwiczenia rozciągające lub siłowe. A jeżeli masz go więcej, to możesz wyjść na krótki spacer po okolicy. Po długotrwałym siedzeniu chodzenie może zwiększyć elastyczność kolan, bioder i kostek. Taki ruch poprawia również funkcję sercowo-naczyniową i zmniejsza stres.

  1. Wierć się w fotelu

Koncentrując się na pracy, na zadaniu, nawet nie odczuwasz, że przez wiele godzin Twoje ciało znajduje się w sztywnej pozycji. W tym przypadku wiercenie się w fotelu jest korzystne dla Twojego zdrowia – pomaga rozluźnić napięte mięśnie. Obracaj więc nadgarstki i kostki, wyciągaj ręce nad głową, obracaj głowę od lewej do prawej, w górę i w dół.

Jeśli prowadzisz spotkania online ze swoimi współpracownikami, zaplanuj przerwę na stojąco na początku, w środku i na końcu spotkania, tak, aby wszyscy przerywali swój czas siedzenia na kilka sekund ruchu.

Pamiętaj, pracując w domu sam jesteś odpowiedzialny/-a za swoje dobre samopoczucie, nie lekceważ więc zaleceń specjalistów.

Źródło: healthy-workplaces.eu

bhp online

Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.