Zalecenia związane z pandemią Sars-CoV2 wymusiły na pracodawcach zmianę dotychczasowego sposobu pracy. Branże, które miały taką możliwość, przeszły na tryb pracy zdalnej. Niewątpliwie taki system ma wiele zalet, ale niesie też za sobą zagrożenia dla pracodawcy. Co w sytuacji, jeżeli pracownik będzie miał wypadek podczas pracy w trybie home office?
W myśl art. 3 ust. 1 Ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1205 z późn. zm.) wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną. Powoduje ono uraz lub śmierć i nastąpiło podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności związanych z pracą lub poleceniem przełożonych. A także:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Czy każde zdarzenie, które przydarzy się pracownikowi podczas pracy zdalnej będzie wypadkiem przy pracy?
Będzie, o ile do niego doszło w związku z wykonywanymi czynnościami służbowymi. Przykładowo, wypadkiem przy pracy będzie porażenie pracownika prądem podczas podłączania telefonu służbowego lub laptopa do ładowarki. Tak samo wypadkiem będzie upadek ze schodów, gdy pracownik udaje się na pocztę, by wysłać korespondencję służbową.
Nie będzie, gdy pracownik potknie się o płytę chodnikową podczas wyrzucania śmieci. Pomimo iż jest to zdarzenie w godzinach uregulowanej pracy, nie zostało zlecone przez pracodawcę ani nie jest w żaden sposób związane z wykonywanymi obowiązkami służbowymi pracownika.
Jak wygląda postępowanie powypadkowe?
Postępowanie powypadkowe podczas pracy zdalnej jest analogiczne do postępowania w zakładzie pracy. Bezpośrednio po zdarzeniu pracownik ma obowiązek zgłosić ten fakt pracodawcy oraz zabezpieczyć miejsce, w którym doszło do wypadku.
Z kolei pracodawca powinien zawiadomić okręgowy inspektor pracy w celu sporządzenia protokołu wypadku przy pracy. Jeżeli w wyniku zdarzenia doszło do poważnych urazów lub śmierci pracownika, pracodawca jest zobligowany do zawiadomieniu prokuratury.
Pracodawca ma również obowiązek powołania zespołu powypadkowego, którego zadaniem jest ustalenie okoliczności zdarzenia, w wyniku którego ucierpiał pracownik.
Źródło: promotor.elamed.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA