Work without end

aktulanosci_work_without_end

„Stale w pracy”, czyli po ang. Work without end, to stan, który obecnie odczuwa wielu pracowników wykonujących swoją pracę w formie zdalnej. Pandemia wywołana wirusem SARS-COV-2 przyczyniła się do tego, że coraz więcej osób nie potrafi ustalić równowagi cyfrowej.

Od momentu wybuchu pandemii, pracodawcy (nie tylko w Polsce) musieli zmierzyć się z nowym wyzwaniem – zapewnić ciągłość pracy w bezpiecznych dla pracowników warunkach. W związku z tym wykonywanie obowiązków służbowych zostało przeniesione na tzw. home office.

W Polsce forma ta stała się bardzo powszechną. Wystarczy spojrzeć na badania przeprowadzone przez CIOP-PIB w kwietniu 2020 r., które pokazują, że pracę zdalną przed epidemią wykonywało 7% pracowników, natomiast w czasie epidemii – 59%. Z kolei według danych GUS obecnie 9,7% wszystkich pracujących w Polsce stanowią pracownicy zdalni.

W szerszym kontekście wygląda to podobnie: z danych EU wynika, że prawie 40% pracowników wykonuje swoją pracę zdalnie, a jedynie 15% z nich wykonywało taki rodzaj pracy wcześniej.

Stres cyfrowy

Dostosowanie się do nowych zmian nie było łatwe, a zresztą nadal nie jest. Pojawił się bowiem nowy problem – brak równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Badania wskazują, że negatywnymi aspektami wykonywania pracy zdalnej są też:

  • konieczność samodzielnego organizowania i planowania dnia pracy,
  • narażenie na nadmiar informacji cyfrowej (w tym: wideokonferencje, maile, telefony służbowe, media społecznościowe itp.).

To wszystko może wyzwalać poczucie bycia „stale w pracy” („work without end”), a jego konsekwencja to – przeciążenie informacyjne, przebodźcowanie, przytłoczenie. To wszystko często stanowi źródło napięć i stresu określane w literaturze tematu jako stres cyfrowy (ang. cyber stress) lub technostres (ang. technostress lub techno-stress).

Konsekwencje doświadczenia stresu cyfrowego:

  • spadek wydajności pracy,
  • zmniejszenie satysfakcji z pracy,
  • zaburzenia poczucia równowagi cyfrowej pomiędzy pracą a życiem osobistym,
  • wypalenie zawodowe,
  • absencja chorobowa, konflikty i izolacja społeczna,
  • słaba koncentracja, drażliwość, zaburzenia pamięci.

Zalecenia rezolucji parlamentu europejskiego

W styczniu 2021 r. Parlament Europejski wydał rezolucję, która zawiera szereg wskazówek i wytycznych, mających na celu zwrócenie uwagi na problem stresu cyfrowego wśród pracowników oraz „prawo do możliwości bycia offline”. Prawo to powinno być rozumiane jako prawo pracowników do nieangażowania się w obowiązki zawodowe poza godzinami pracy i do nieuczestniczenia w komunikacji za pomocą narzędzi cyfrowych, takich jak wiadomości e-mail, rozmowy telefoniczne i inne.

Źródło: CIOP-PIB

Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl


Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.