W ostatnim czasie obserwuje się znaczący wzrost zanieczyszczania rzek. Są to zarówno śmieci wyrzucane przez ludzi wprost do wody, jak też ścieki wypływające z oczyszczalni. Substancje chemiczne, które przedostają się do wód oraz zanieczyszczenia uwalniające się ze śmieci stały stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi, a także środowiska przyrodniczego.
Wody Polskie we współpracy z samorządami podejmują działania dotyczące utrzymania czystości i porządku na obiektach hydrotechnicznych i terenach nadrzecznych oraz w sąsiedztwie zbiorników wodnych.
W tym celu Wody Polskie prowadzą wizje terenowe obiektów hydrotechnicznych i infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym monitoring oczyszczalni ścieków, monitorują stan rzek i zbiorników wodnych, usuwają odpady mało-i wielkogabarytowe z koryt rzek. Mimo podejmowanych działań problem porzucania śmieci w okolicy rzek i zbiorników wodnych jest tak masowy, że pracownicy regularnie angażują się również w akcje sprzątania brzegów rzek.
Przykładowo na odcinku 1 km nabrzeża we Wrocławiu, w sezonie wiosenno-letnim, po weekendzie zbierane jest 1,5 tony śmieci. Problem, niestety, dotyczy całej Polski.
#SzanujWodę – reaguj!
„Problem zaśmiecania niestety będzie istniał, póki nie wzrośnie świadomość społeczna, że porzucanie śmieci stwarza ryzyko skażenia wód. Co – jak podkreślamy – jest niebezpieczne dla ludzi i środowiska przyrodniczego. Dlatego też potrzebne jest wspólne działanie Wód Polskich, lokalnych społeczności i władz gmin” – czytamy w apelu Wód Polskich.
Jeżeli jesteś świadkiem zanieczyszczania wód i widzisz, że ktoś wyrzuca śmieci lub wypuszcza ścieki, reaguj! Zadzwoń na numer alarmowy 112 i poinformuj dyżurującego operatora o zaistniałym problemie, podaj dokładną lokalizację zdarzenia i krótki opis.
Źródło: https://wody.gov.pl/
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA