Na dobre samopoczucie i zdrowie pracownika składają się czynniki, które generalnie można podzielić na czynniki materialne i psychospołeczne. Przeprowadzone w 2020r. badania Eurostatu pokazują jak mieszkańcy 27 krajów oceniają warunki swojej pracy pod tymi względami. Uzyskane wyniki badań porównane zostały z analogicznych badań przeprowadzonymi w 2013r.
Dane pochodzą z dwóch badań: Europejskiego Badania Warunków Pracy, przeprowadzanego przez Europejską Agencję na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound), oraz badania „Wypadki przy pracy i problemy zdrowotne związane z pracą”, realizowanego jako badanie modułowe do Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności W obu badaniach pomiaru warunków środowiska pracy dokonuje się na podstawie informacji o poziomie narażenia pracujących osób na występujące w tym środowisku czynniki zagrożeń, które mogą negatywnie wpływać na ludzkie zdrowie – fizyczne i psychiczne.
„Zgodnie z wynikami badania modułowego „Wypadki przy pracy i problemy zdrowotne związane z pracą” w 2020 r. ponad 62% osób pracujących w krajach UE-27 zidentyfikowało w swoim środowisku pracy co najmniej jeden czynnik zagrożenia oddziałujący negatywnie na zdrowie fizyczne, a ponad 44% – co najmniej jeden czynnik o niekorzystnym wpływie na dobrostan psychiczny. Narażenie na czynniki zagrożeń w środowisku pracy (zarówno materialnym, jak i psychospołecznym) jest zgłaszane najrzadziej w Czechach, Danii, Niemczech, Estonii i Irlandii, a najczęściej – w Austrii, Portugalii,Grecji, Luksemburgu i Szwecji.”
W Polsce liczba takich zgłoszeń jest nieco większa niż średnia dla państw UE. Podstawowym problemem w materialnym środowisku pracy jest narażenie na czynniki zagrożeń powodujące dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego, a w psychospołecznym środowisku pracy – duża presja czasu lub nadmierne obciążenie ilością pracy.
W stosunku do 2013 r. w skali UE odnotowano pewną poprawę warunków materialnego środowiska pracy, wyrażającą się mniejszym odsetkiem osób zgłaszających narażenie na hałas i drgania, czynniki chemiczne, męczące pozycje, przemieszczanie ciężkich przedmiotów, a także wykonujących prace wymagające koncentracji wzroku. Równocześnie w krajach UE-27 znacznie wzrósł (z 29% do 44,6%) procent osób zgłaszających narażenie na czynniki o negatywnym wpływie na dobrostan psychiczny. Nie może to jednak być podstawą do oceny zmian w psychospołecznym środowisku pracy, gdyż ów wzrost wynika przede wszystkim ze znacznego rozszerzenia listy czynników objętych badaniem przeprowadzonym w 2020 r. w stosunku do 2013 r.
Dodatkowo trudno jest określić, czy i w jakim stopniu na uzyskaną w 2020 r. ocenę warunków psychospołecznego środowiska pracy miała utrzymująca się pandemia COVID – 19. Badania przeprowadzone przez fundację Eurofound wykazały bowiem, że pandemia spowodowała znaczne obniżenie dobrostanu psychicznego pracujących, co może również wpływać na ich opinie dotyczące warunków środowiska pracy.
źródło: materiały CIOP i PIB
Skontaktuj się z nami:
Michał Sekunda
Dyrektor handlowy
michal.sekunda@seka.pl