W obliczu pożaru Notre Dame – zasady ppoż. dla obiektów zabytkowych

Notre_Dame_on_fire_15042019-1_cropped

W Polsce konkretnych przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej odnoszących się do obiektów zabytkowych nie ma. Kontroli ppoż. dokonuje się jak każdego innego obiektu budowlanego.

Katedra Notre Dame, dziedzictwo kulturowe Francji, jeden z symboli Paryża w poniedziałkowy wieczór stanęła w płomieniach. Pożar udało się ugasić dopiero we wtorek o godz. 4 nad ranem. Zniszczeniu uległa znaczna część katedry, spłonął dach, runęła iglica. Na szczęście wiele cennych zabytków udało się uratować, w tym Koronę Cierniową.

W obliczu nieszczęścia, jakim można określić pożar katedry Notre Dame, wielu ekspertów stawia pytanie: czy tragedii dało się uniknąć? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i, tak jak w tym przypadku, zostanie poznana dopiero po przeprowadzeniu śledztwa przez paryską prokuraturę. Mimo to, Katedra Notre Dame jako jeden z obiektów zabytkowych i symboli Paryża, z racjonalnego punktu widzenia powinna być pod szczególnym nadzorem ochrony przeciwpożarowej.

Co w tym kontekście stanowią przepisy ppoż. dla obiektów zabytkowych w Polsce?

Kwestie dotyczące obiektów zabytkowych reguluje Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami  (Dz. U. 2003 Nr 162 poz. 1568 t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2067, 2245). Określa ona m.in. zasady ochrony zabytków.

Każda Jednostka, która jest zabytkiem lub są w niej zebrane dobra kultury narodowej musi zapewnić taką organizację, aby były one bezpieczne.  Jeżeli chodzi o zabezpieczenie z obszaru ppoż. to odbywa się to według ogólnie obowiązujących przepisów – tłumaczy Krystyna Kacprzak, inspektor SEKA S.A. oddział Łódź. – Każdy tego typu obiekt musi posiadać plan postępowania na wypadek kryzysu lub zagrożenia dla zabytku. Jest to ujęte w tzw. KRZO (karty realizacji zadań obronnych). W tych kartach jest przede wszystkim szczegółowo określona ewakuacja dóbr kultury (sprzęt, pieniądze i zapasowe miejsce przechowywania). Uważam, że w ten sposób są zorganizowane wszystkie dobra kultury, gdyż to Wojewodowie ustalają plany zabezpieczenia (postępowania w sytuacja kryzysowych) – dodaje.

Z kolei konkretnych przepisów ppoż. odnoszących się do obiektów zabytkowych nie ma.

Jak mówi Piotr Zawisza, koordynator ds. nadzoru ppoż. SEKA S.A., jest tylko zapis, który stanowi, że w przypadku muzeów i zabytków budowlanych, wyznaczonych przez Generalnego Konserwatora Zabytków w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej, należy stosować stałe urządzenia gaśnicze i systemy sygnalizacji pożarowej (§ 27 pkt 1, ppkt 2 i § 28 pkt 1, ppkt 14 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów).

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że obiekt zabytkowy może być zagrożony wybuchem pożaru Komendant Główny lub Wojewódzki PSP może zlecić przeprowadzenie kontroli kompleksowych ppoż. w trybie natychmiastowym.

Przeprowadź AUDYT Z ZAKRESU PREWENCJI PRZECIWPOŻAROWEJ natychmiast, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl

Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA


Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.