Okres aktywności kleszczy rozpoczyna się, gdy temperatura w ciągu doby przekroczy 5-7°C i jest wilgotno. Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi – we wrześniu. W tym czasie – szczególnie na terenach zielonych, nad rzeką lub jeziorem – warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie siebie i swoich bliskich.
Kleszcze są groźne dla naszego zdrowia. Mogą przenosić wirusy, bakterie i pierwotniaki, które po przedostaniu się do organizmu wywołają poważne choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.
Borelioza to wieloukładowa choroba zapalna, początkowo atakuje skórę, następnie stawy, ośrodkowy układ nerwowy i inne narządy, w tym serce. Nieleczona może powodować poważne następstwa zdrowotne. Z kolei kleszczowe zapalenie mózgu może prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci.
Jak uchronić się przed kleszczami?
Szczepienie. Zabezpieczeniem przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie, które uodparnia organizm na tę chorobę. Warto je wykonać zimą lub wczesną wiosną, przed pierwszym wzrostem aktywności kleszczy.
Czas. Kleszcze najbardziej są aktywne rano i wieczorem. Dlatego na spacer najlepiej wybrać godziny okołopołudniowe.
Odpowiedni strój. Wybierając się do lasu, na łąkę lub w miejsce porośnięte trawą i krzewami należy założyć długie spodnie i koszulę z długim rękawem. Na głowę warto włożyć czapkę lub kapelusz. Wybieraj jasne ubranie, na nim łatwiej jest zauważyć kleszcza.
Preparaty odstraszające kleszcze. Przed wyjściem z domu rozpyl na ubranie i odsłoniętą skórę (z wyjątkiem twarzy) odpowiedni repelent – substancję zawierającą dietylotoluamid (DEET).
Obejrzenie ciała. Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyj swoje ciało, a najlepiej wejdź pod prysznic. Zanim kleszcz znajdzie odpowiednie miejsce do ukłucia się, przemieszcza się po ciele w poszukiwaniu ciepłego i cienkiego miejsca na skórze. Jeśli więc przyniosłeś do domu pasażera na gapę, to jest duża szansa na to, że wodą go po prostu spłuczesz.
Źródło: GIS
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA