ŚRODOWISKO PRACY
Pojęcie środowisko pracy najczęściej rozumiemy intuicyjnie. W rzeczywistości kryje się za nim jednak bardzo szerokie zagadnienia wynikające ze ścisłych definicji i szeregu norm prawnych dotyczących warunków wykonywania pracy, w tym przede wszystkim bezpieczeństwa i praw pracowników. Środowisku pracy definiowanemu w świetle prawa towarzyszy również pojęcie czynników niebezpiecznych. Poniżej prezentujemy definicję oraz najważniejsze zagadnienia związane z tym pojęciem.
Czym jest środowisko pracy?
Jak zatem brzmi poprawna definicja pojęcia? Środowisko pracy, nazywane również zamiennie otoczeniem pracy, to zbiór czynników, z jakimi styka się pracownik w trakcie wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Definicja nie została stworzona przypadkowo, bowiem wśród wspomnianych czynników przede wszystkim zwraca się uwagę na te, które mogą potencjalnie stanowić zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia pracowników.
Jakie czynniki składają się na środowisko pracy?
W jaki sposób otoczenie pracy wpływa na człowieka? Wyróżniamy dwa rodzaje odziaływań. Pierwszy dotyczy określonych układów i narządów w organizmie, których przykłady to słuch, wzrok, ale również układ krążenia, czy układ nerwowy. Drugi rodzaj wpływu to odziaływanie ogólne, które dotyczy całego organizmu i samopoczucia pracownika ze względu na wpływ środowiska. Jak wygląda to w praktyce?
Praca w warunkach stałego silnego oświetlenia rażącego oczy oddziałuje nie tylko na narząd wzroku, ale również na ośrodkowy układ nerwowy, potencjalnie stanowiąc źródło stresu lub poważniejszych dolegliwości, a z pewnością obniżając efektywność wykonywanej pracy. Podobnie sklasyfikujemy długotrwały hałas, który nie wpływa wyłącznie na nasze uszy, ale również powoduje uczucie dyskomfortu.
Zanim wskażemy czynniki niebezpieczne, skupmy się na przedstawieniu ogółu czynników, z jakimi wiąże się otoczenie pracy, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe zawody. Tego rodzaju czynniki możemy podzielić na cztery podstawowe grupy: fizyczne, chemiczne, biologiczne i psychiczne.
Czynniki fizyczne
Czynniki fizyczne wiążą się przede wszystkim z ergonomią pracy. Zaliczamy do nich między innymi oświetlenie, dźwięk, temperaturę, promieniowanie elektromagnetyczne, bądź jonizujące. W niektórych zawodach, zagrożeniem dla zdrowia mogą być również unoszące się w powietrzu pyły, chociaż ta kwestia dotyczy bardziej higieny pracy, niż ergonomii.
Czynniki chemiczne
Działanie czynników chemicznych wiąże się przede wszystkim z pracą w przemyśle. W tym przypadku środowisko pracy zawiera substancje chemiczne, które mogą wpływać na ludzki organizm. Polimery, gazy, rozpuszczalniki i wiele innych wdychanych, bądź dotykanych substancji jest dla niego toksyczna powodując zatrucia lub inne skutki zdrowotne. Oczywiście czynnikiem chemicznym będzie również nieprzyjemny zapach, który sam w sobie nie jest groźny dla organizmu, ale stanowi część otoczenia pracy i wpływa na jej ergonomię.
Czynniki biologiczne
Czynniki biologiczne w otoczeniu pracy można podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią wszelkie organizmy żywe, szczególnie zaś mikroorganizmy stanowiące niekiedy źródło chorób. Druga grupa obejmuje natomiast czynniki będące alergenami, związane przede wszystkim z pracą w przemyśle, której częścią bywa kontakt z substancjami wywołującymi uczulenie. Wedle dyrektywy Unii Europejskiej 90/679/EEC dotyczącej ochrony pracowników przed zagrożeniami biologicznymi istnieje aż 379 tego typu czynników podzielonych na 4 grypy: wirusy, bakterie, grzyby oraz pasożyty. Polskie prawodawstwo wymienia natomiast ponad 600 czynników biologicznych o działaniu toksycznym lub wywołującym alergie.
Czynniki psychiczne
Czynniki psychiczne lub psychofizyczne odnoszą się natomiast do charakteru pracy na trzech etapach wykonywania czynności zawodowych. Pierwszy wiąże się ze zbieraniem informacji, drugi z podejmowaniem decyzji, a trzeci samym wykonywaniem czynności. Wspomnianym procesom towarzyszą określone reakcje psychiczne, a znaczącą rolę w ocenie środowiska pracy może odgrywać między innymi jej monotonia.
Czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe w środowisku pracy
Wśród wymienionych czynników zaliczanych do otoczenia pracy wyróżnia się w obrębie wskazanych grup czynniki niebezpieczne. Należą do nich między innymi poruszające się maszyny, obsługiwane urządzenia, spadające przedmioty, czy ostre narzędzia pracy, ale również prąd elektryczny, promieniowanie, pyły, gorąca temperatura przedmiotów lub zimny albo gorący mikroklimat, nierówne oraz śliskie powierzchnie. Oczywistą część tej kategorii stanowią także materiały wybuchowe. Do czynników niebezpiecznych zaliczają się również klasyfikowane jako chemiczne: toksyczne, drażniące, uczulające, powodujące nowotwory i wpływające na funkcje rozrodcze.
Osobną kategorię stanowią czynniki szkodliwe, czyli takie, z którymi kontakt może prowadzić do powstania trwałego schorzenia. Potocznie, aczkolwiek nieprzypadkowo funkcjonuje pojęcie chorób zawodowych. Warto wymienić wśród nich hałas, drgania, opiłki metali w postaci pyłu, azbest, promieniowanie, czy wiele substancji toksycznych.
Jeśli natomiast czynniki tworzące środowisko pracy nie prowadzą do trwałego schorzenia, jednak obniżają komfort pracy, samopoczucie pracownika lub powodują nadmierne zmęczenie, zaliczamy je do czynników uciążliwych. Standardowe przykłady takich czynników to zarówno wysiłek fizyczny, jak i obciążenia psychiczne, a ponadto oświetlenie, zimny lub gorący mikroklimat, a nawet monotonia wykonywanych czynności.
Środowisko pracy w polskim prawie
Pojęcie środowiska pracy jest obecne w polskim prawodawstwie. Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy zostało zapisane zarówno w polskiej konstytucji, jak i obwiązującym kodeksie pracy. Ponadto o prawidłowym środowisku pracy mówią obowiązujące przepisy BHP, na które składa się wiele oddzielnych ustaw i rozporządzeń ministerstw odpowiadających za ochronę interesów pracowników w poszczególnych branżach i zawodach. Polskie prawo jest natomiast w zakresie otoczenia pracy w pełni dostosowane do prawa unijnego.
NAJBLIŻSZE KURSY I SZKOLENIA BHP
Szkolenie bhp dla społecznych inspektorów pracy |
Katowice |
12.11.2024 |
Zobacz więcej |
Szkolenie okresowe bhp dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych |
Olsztyn |
12.11.2024 |
Zobacz więcej |
Szkolenie okresowe bhp dla pracowników inżynieryjno-technicznych |
Białystok |
13.11.2024 |
Zobacz więcej |
Szkolenie okresowe bhp dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych |
Łódź |
13.11.2024 |
Zobacz więcej |
Szkolenie okresowe bhp dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami |
Kraków |
13.11.2024 |
Zobacz więcej |
NASI EKSPERCI BHP I PPOŻ
Działamy na terenie całej Polski – mamy 18 oddziałów wojewódzkich i przedstawicieli terenowych, co sprawia, że naszym klientom możemy zapewnić jednolite procedury bez względu strukturę firmy – specjalizujemy się w usługach dla klientów wielooddziałowych. Potwierdzeniem jakości naszych usług i merytorycznej wiedzy jest certyfikat ISO 9001:2008 oraz certyfikat kompetencji szkoleniowych nadanych przez CIOP-PIB.
Poza szerokim gronem specjalistów możemy się poszczycić współpracą z grupą wybitnych ekspertów w dziedzinie BHP, do której należą m.in.: