Urlop regeneracyjny, inaczej sabbatical lub urlop sabatyczny to dodatkowy i dłuższy wymiar urlopu. Określany jest jako forma motywacji w szczególności doświadczonych pracowników. Rozwiązanie to najczęściej jest spotykane w wielkich międzynarodowych korporacjach.
Z urlopu regeneracyjnego najczęściej korzystają pracownicy międzynarodowych korporacji oraz osoby zajmujące najbardziej odpowiedzialne stanowiska w organizacji.
Urlop sabbatical polega na udzieleniu długotrwałej i najczęściej odpłatnej przerwy w pracy z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia i stanowiska. Rozwiązanie to leży w interesie przedsiębiorców, ponieważ pozwala na utrzymanie najlepszych pracowników w dobrej formie. A to z kolei przekłada się na kondycję całej firmy.
Urlop tego typu uregulowany został w Stanach Zjednoczonych, gdzie praktykuje go co piąty pracodawca. Ale również m.in. w Austrii, Niemczech, Włoszech, Danii i Francji. Z kolei w Wielkiej Brytanii prawo do niego może zostać zapewnione w umowie o pracę.
Czy w Polsce urlop regeneracyjny jest uregulowany prawnie?
W Polsce dłuższy urlop regeneracyjny nie został uregulowany w prawie. W Kodeksie pracy obowiązuje jedynie bezpłatny urlop. Ale jest to całkowicie inna forma oraz inny cel niż urlopu sabatycznego. Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, urlop bezpłatny wiąże się z zaprzestaniem wypłaty wynagrodzenia, a jego okres nie zalicza się do stażu pracy.
Pracownicy w Polsce, którzy borykają się wypaleniem zawodowym, mogą liczyć jedynie na zwolnienia lekarskie. To jednak wiąże się z ryzykiem utraty zatrudnienia – zwłaszcza jeśli nieobecność w zakładzie pracy jest długotrwała.
Mimo to, wiele zależy od pracodawcy, który może wprowadzić dodatkowy wymiar urlopu, gwarantując go w zakładowych źródłach prawa pracy. Rozwiązanie takie może polegać na wprowadzeniu dodatkowych dni wolnych w regulaminie pracy, czy wewnętrznym zarządzeniu.
Może być w szczególności uzależnione od stażu pracy (w tym zakładowego), znaczenia, jakie dany pracownik ma dla organizacji, jego wkładu w pozycję firmy. Ważne jedynie, by ustalając kryteria przyznawania prawa do takiego benefitu, kierować się zasadą niedyskryminacji.
Źródło: INFOR
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA