AKTUALNOŚCI z bezpieczeństwa, prewencji przeciwpożarowej i ochrony środowiska – wrzesień 2021r.
Poszerzamy kwalifikacje oraz poczucie odpowiedzialności pośród pracowników z zakresu bezpieczeństwa. Wiadomości TOP10 są podawane w przejrzystej formie aby każdy, nawet osoby nie związane bezpośrednio z bhp mogły powiększyć swoją wiedzę. TOP10 jest inicjatywą z zakresu EDUKACYJNEJ KOMUNIKACJI EKSPERCKIEJ, które jest autorskim programem SEKA S.A., dla zapewnienia bezpieczeństwa poprzez pogłębienie wiedzy o dobrych praktykach, regulacjach prawnych oraz wydarzeniach branżowych.
Informacje TOP10 służą do umieszczenia ich w popularnym miejscu w fabryce czy biurze, np. w kantynie, na ruchliwym korytarzu przy wejściu do budynku, na stołówce, recepcji, w holu. Dzięki temu wszyscy pracownicy, niezależnie od stopnia zaawansowania obsługi komputera, będą mogli dowiedzieć się co się dzieje w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa w branży bhp. Zobacz wideo skrót tematów najnowszego wydania i pobierz plik aby emitować go na monitorach u siebie w firmie:
KUPUJĘ GAŚNICĘ, SPRAWDZAM KTÓRA JEST NAJODPOWIEDNIEJSZA DLA MNIE
W tej edycji:
1. Cyberbezpieczeństwo podczas szkoleń online
W Polsce w III kwartale 2020 r. na jedną placówkę edukacyjną przypadło od 800 do ponad 950 prób ataków tygodniowo. Niezależnie od rodzaju ataku, należy zadbać o zabezpieczenie urządzenia. Jednym z rozwiązań (a wręcz jest to podstawa do dalszych działań) jest oprogramowanie antywirusowe, które chroni tzw. wejście do komputera. Urządzenia powinny też mieć legalne oprogramowanie – tylko wówczas jakakolwiek ochrona będzie możliwa.
2. Ergonomia w warunkach home office – podstawowe zasady
Zadaniem urządzeń na stanowisku pracy jest ułatwianie, nie utrudnianie wykonywania obowiązków służbowych. Żadne czynności związane z używaniem tych urządzeń nie powinny obciążać pracownika. W przestrzeni biurowej jest to o wiele łatwiejsze do wykonania – możliwości przestrzenne (lokalowe), jak i finansowe pracodawcy są większe niż pracownika. Pomimo tego, należy je uwzględnić, projektując swoje miejsce pracy również w domu.
3. Czas na wodór – paliwo XXI w.
Polska ma szansę stać się liderem produkcji i wykorzystania wodoru w Europie. Pierwszym krokiem było przyjęcie tzw. Polskiej Strategii Wodorowej. Po podpisaniu ww. porozumienia sektorowego kolejnym etapem będzie przyjęcie Prawa wodorowego. Ma ono uregulować zasady wykorzystywania wodoru nie tylko w środkach transportu, ale również w instalacjach wykorzystujących ten cenny gaz np. do celów grzewczych.
4. Jakie czynniki w miejscu pracy mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie?
10,7 mln osób w miejscu pracy odczuwa czynniki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie fizyczne. Najczęstsze czynniki:
- męcząca (wymuszona, niewygodna) pozycja ciała lub pozycja sprawiająca ból – 19,3% pracujących,
- wysiłek fizyczny związany z przemieszczaniem ciężkich ładunków – 11,3%,
- czynności wymagające dużej koncentracji wzroku – 8,5%,
- powtarzalne ruchy dłoni lub ramion – 8%.
5. Pracownicy nie chcą wracać do biur
Sześciu na dziesięciu Polaków oczekuje, że po pandemii w dalszym ciągu będą pracować częściowo z domu. Aż 93 proc. polskich specjalistów IT po ustaniu pandemii Covid-19 chciałoby wykonywać swoje obowiązki zdalnie lub hybrydowo, zaledwie 7 proc. jest gotowych na stacjonarną pracę. Co więcej, aż 64 proc. osób z tej grupy twierdzi, że będzie szukać nowego pracodawcy, gdyby obecny wymagał w większości pracy z biura.
6. Klasyfikacja ogniowa – czym jest i do czego służy?
Klasa reakcji na ogień ma szerokie zastosowanie w przemyśle i budownictwie. Klasa reakcji na ogień jest ustalana na podstawie kompleksowej oceny zachowania wyrobów pod wpływem ognia w warunkach odpowiadających różnym fazom rozwoju pożaru. Wyróżnia się następujące klasy podstawowe reakcji na ogień (od najwyższej do najniższej): A1, A2, B, C, D, E, F.
7. Od 2022 r. wypalenie zawodowe jako choroba zawodowa
Od 1 stycznia 2022 r. wypalenie zawodowe będzie traktowane jako choroba zawodowa. Syndrom wypalenia zawodowego to choroba cywilizacyjna, która odnosi się do coraz większej liczby populacji. Objawy dotykają praktycznie każdego aspektu życia i znacząco wpływają na wykonywanie zawodowych obowiązków. Pracownik jest rozkojarzony, popełnia błędy, które mogą skutkować dotkliwymi konsekwencjami dla firmy.
8. Jak motywować pracowników?
Im lepiej pracodawca zadba o zatrudnione u siebie osoby, tym lepiej oni odwdzięczą się jemu dbałością o klientów. Kwestia motywacji jest dość indywidualna: jednych motywują pieniądze, innych – dodatki, a jeszcze innym wystarczy uznanie i dobre słowo. Motywacja to zachowanie ukierunkowane na cel. Każda firma swoim działaniem może dać wsparcie i zmotywować swoich pracowników do działania.
9. Czas na ekologiczne wsparcie dla budynków wielorodzinnych
Smog powstaje nie tylko w zabudowie jednorodzinnej, ale i wielolokalowej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracują nad nowymi programami skierowanymi do wspólnot mieszkaniowych, ale także nad rozszerzeniem na budynki wielorodzinne 4. edycji programu Mój Prąd. W październiku br. ruszył nabór w pilotażowym projekcie realizowanym przez WFOŚiGW we Wrocławiu.
10. Urlop regeneracyjny – co to jest?
Urlop regeneracyjny, inaczej sabbatical lub urlop sabatyczny to dodatkowy i dłuższy wymiar urlopu. Urlop sabbatical polega na udzieleniu długotrwałej i najczęściej odpłatnej przerwy w pracy z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia i stanowiska. Rozwiązanie to leży w interesie przedsiębiorców, ponieważ pozwala na utrzymanie najlepszych pracowników w dobrej formie. A to z kolei przekłada się na kondycję całej firmy.
Zarejestruj także obcokrajowców pracujących w Twojej firmie, TOP10 dostarczamy również w wersji angielskiej:
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl
NAJBLIŻSZE SZKOLENIA
Szkolenie dla osób wyznaczonych do zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników |
Szkolenie zdalne/wideokonferencja |
15.01.2025 |
Zobacz więcej |
Szkolenie dla osób wyznaczonych do zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników |
Wrocław |
29.01.2025 |
Zobacz więcej |
Szkolenie dla osób wyznaczonych do zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników |
Kielce |
17.02.2025 |
Zobacz więcej |
Szkolenie dla osób wyznaczonych do zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników |
Szkolenie zdalne/wideokonferencja |
17.02.2025 |
Zobacz więcej |
Szkolenie dla osób wyznaczonych do zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników |
Poznań |
17.02.2025 |
Zobacz więcej |
Zobacz też:
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA