AKTUALNOŚCI z bezpieczeństwa, prewencji przeciwpożarowej i ochrony środowiska – styczeń 2021.
Poszerzamy kwalifikacje oraz poczucie odpowiedzialności pośród pracowników z zakresu bezpieczeństwa. Wiadomości TOP10 są podawane w przejrzystej formie aby każdy, nawet osoby nie związane bezpośrednio z bhp mogły powiększyć swoją wiedzę. TOP10 jest inicjatywą z zakresu EDUKACYJNEJ KOMUNIKACJI EKSPERCKIEJ, które jest autorskim programem SEKA S.A., dla zapewnienia bezpieczeństwa poprzez pogłębienie wiedzy o dobrych praktykach, regulacjach prawnych oraz wydarzeniach branżowych.
Informacje TOP10 służą do umieszczenia ich w popularnym miejscu w fabryce czy biurze, np. w kantynie, na ruchliwym korytarzu przy wejściu do budynku, na stołówce, recepcji, w holu. Dzięki temu wszyscy pracownicy, niezależnie od stopnia zaawansowania obsługi komputera, będą mogli dowiedzieć się co się dzieje w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa w branży bhp. Zobacz wideo skrót tematów najnowszego wydania i pobierz plik aby emitować go na monitorach u siebie w firmie:
1 Jak zarządzać pracą zdalną?
Najważniejszą kwestią w zarządzaniu pracą zdalną jest właściwe przygotowanie zespołu. Pracownicy muszą wiedzieć: czym, w jaki sposób oraz dlaczego mają się zajmować. Należy im też przekazać jakie są wobec nich oczekiwania i jakich rezultatów pracy się od nich wymaga.
2 Nowa era szkoleń – co się stało w 2020?
Przed pandemią „królowały” szkolenia stacjonarne. Po ogłoszeniu pandemii i zamknięciu nas wszystkich w domach, znaleźliśmy nowe rozwiązanie – szkolenia on-line. Postawiły one nam nowe wyzwania, ale dały też nowe możliwości. Najważniejszą z zalet szkoleń on-line jest dostęp z każdego miejsca. Kolejna zaleta to dostosowanie czasu do uczestników.
3 Siedzenie szkodzi zdrowiu!
Tytuł tego tekstu jest przewrotny, bowiem siedzenie w rzeczywistości jest konieczne.
O szkodliwości siedzenia napisano już niejeden poradnik i praktycznie każdy fizjoterapeuta zwraca na to uwagę podczas wizyt, porad i rehabilitacji. Nie bez powodu też w Kodeksie pracy jak i Rozporządzeniu bhp są zawarte przepisy o ergonomii stanowiska pracy.
4 Magazynowanie materiałów niebezpiecznych – kilka zasad
Przechowując materiały niebezpieczne należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Substancje chemiczne mogą w negatywny sposób oddziaływać na otoczenie, stwarzać zagrożenie pożarowo-wybuchowe, ale być także niebezpieczne dla zdrowia lub życia człowieka. Nieodpowiednie ich magazynowanie może też być szkodliwe dla środowiska.
5 Czy po pandemii pracownicy wrócą do biur?
Od 20 marca 2020 r., czyli prawie rok, trwa w Polsce stan epidemii. Dzisiaj zarządzanie pracą, szkolenia oraz nauczanie młodzieży przez różnego rodzaju platformy internetowe jest normą. Eksperci widzą wiele możliwych konsekwencji tej zmiany – zarówno dobrych, jak
i złych. Do tych dobrych można zaliczyć sytuację, że starsze pokolenie lepiej zrozumie świat młodzieży. Jednak mimo to niepozostanie na stałe na home office.
6 Zapobieganie nieprawidłowym postawom podczas pracy
Prawidłowa postawa podczas pracy jest niezwykle istotna, by zapobiegać schorzeniom. W celu wskazania zagrożenia i ewentualnych środków zapobiegawczych warto przeprowadzić ocenę ryzyka danego stanowiska pracy. Lista kontrolna zawierająca pytania dotyczące położenia pleców i szyi, rąk i dłoni oraz nóg podczas wykonywania pracy w pozycji siedzącej
i stojącej będzie bardzo przydatna.
7 Kto może naprawiać auta elektryczne i hybrydowe?
Do obsługi aut elektrycznych i hybrydowych wymagane są uprawnienia SEP do 1kV. W przypadku naprawiania aut elektrycznych i hybrydowych mechanicy będą mieli do czynienia z prądem o wartościach nawet 350A oraz napięciu ok 600V. Dlatego do obsługi tych aut wymagane są nie tylko uprawnienia SEP do 1kV, ale i konkretna wiedza, również z zakresu BHP.
8 URE przypomina o obowiązkach sprawozdawczych
URE przypomina o obowiązkach przedsiębiorców wynikających z ustawy o OZE. Obowiązki informacyjne dotyczą przedsiębiorców, którzy wygrali aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii oraz wytwórców, którzy otrzymali zaświadczenie uprawniające do korzystania z systemów tzw. taryf gwarantowanych FIT (feed-in-tariff) i dopłat do ceny rynkowej FIP (feed-in premium).
9 Praca zdalna w czasie COVID-19 – dokumentacja czasu pracy
Wykonywanie pracy zdalnej wymaga ustalenia sposobu, w jaki pracownicy będą potwierdzali swoją obecność w pracy. Sposób potwierdzania obecności w pracy podczas home office powinien wynikać z polecenia wykonywania pracy zdalnej lub z regulaminu, jeśli pracodawca zdecyduje się go wprowadzić. W tym zakresie większość pracodawców nie miała rozwiązań wewnątrzzakładowych.
10 Prognoza rynku usług BHP do 2030 r.
W najbliższych 10 latach popyt na usługi bhp będzie wzrastał. Popyt na usługi zewnętrzne utrzyma się na wysokim poziomie lub będzie rósł szczególnie przy pracach wymagających stałego nadzoru, takich jak np. sektor budowlany, lub pracach szczególnie niebezpiecznych np. w przemyśle chemicznym. Z kolei branżą, w której istnieje prawdopodobieństwo zmniejszenia popytu na specjalistów bhp spoza zakładu pracy, jest administracja.
Zarejestruj także obcokrajowców pracujących w Twojej firmie, TOP10 dostarczamy również w wersji angielskiej:
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl
Zobacz też:
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA