TOP10 AKTUALNOŚCI BHP, PPOŻ., OŚ. – sierpień - 2021

TOP10_sierpien_2021_

AKTUALNOŚCI z bezpieczeństwa, prewencji przeciwpożarowej i ochrony środowiska - sierpień 2021r.

 

 


Poszerzamy kwalifikacje oraz poczucie odpowiedzialności pośród pracowników z zakresu bezpieczeństwa. Wiadomości TOP10 są podawane w przejrzystej formie aby każdy, nawet osoby nie związane bezpośrednio z bhp mogły powiększyć swoją wiedzę. TOP10 jest inicjatywą z zakresu EDUKACYJNEJ KOMUNIKACJI EKSPERCKIEJ, które jest autorskim programem SEKA S.A., dla zapewnienia bezpieczeństwa poprzez pogłębienie wiedzy o dobrych praktykach, regulacjach prawnych oraz wydarzeniach branżowych.

Informacje TOP10 służą do umieszczenia ich w popularnym miejscu w fabryce czy biurze, np. w kantynie, na ruchliwym korytarzu przy wejściu do budynku, na stołówce, recepcji, w holu. Dzięki temu wszyscy pracownicy, niezależnie od stopnia zaawansowania obsługi komputera, będą mogli dowiedzieć się co się dzieje w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa w branży bhp. Zobacz wideo skrót tematów najnowszego wydania i pobierz plik aby emitować go na monitorach u siebie w firmie:

 

 


 

 


KUPUJĘ GAŚNICĘ, SPRAWDZAM KTÓRA JEST NAJODPOWIEDNIEJsprzedaż gaśnicSZA DLA MNIE

 


W tej edycji:

1. Praca zdalna w nowej wersji Kodeksu pracy

Pracą zdalną będzie praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą. Co do zasady będzie to miejsce zamieszkania pracownika lub inne wybrane przez niego miejsce, na które pracodawca wyraził zgodę. Ta część definicji ma kluczowe znaczenie dla odróżnienia pracy zdalnej od pracy wykonywanej w sposób tradycyjny.

2. Informacja o zaszczepieniu się na COVID-19 nie będzie już prywatną sprawą pracowników

W obowiązującym stanie prawnym szczepienia przeciw COVID-19 mają charakter dobrowolny. To samo tyczy się informacji o zaszczepieniu się – pracownik może, ale nie ma obowiązku informowania o tym fakcie pracodawcy. Istnieje jednak możliwość, że w życie wejdą przepisy, które mają to zmienić.

3. Dbaj o kręgosłup razem z NAPO

Dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego w miejscu pracy powodowane są przede wszystkim przez czynniki ryzyka, jakimi są: siedząca praca, monotonne i powtarzające się ruchy, brak aktywności fizycznej oraz podnoszenie ciężkich ładunków. Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy poprzez serię filmów z bohaterem NAPO uświadamia, że tym schorzeniom można zapobiegać.

4. Projekt ustawy ROP: nowe obowiązki dla producentów opakowań?

Projekt o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, który 26 sierpnia br. został opublikowany przez Ministerstwo Klimatu, przewiduje specjalną opłatę opakowaniową dla producenta.

5. Aktywność fizyczna podczas pracy w domu

Podczas pracy zdalnej, a w szczególności, gdy był (być może jeszcze będzie) lockdown, bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie pracujących jest aktywność fizyczna. Należy więc pamiętać, by zadbać o odpowiednią dawkę ruchu.

6. Jakie korzyści ma pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne z depresją?

Między depresją a niepełnosprawnością występuje pewna synchronizacja – jeżeli jeden czynnik ulegnie pogłębieniu lub redukcji – drugi również. Warto wiedzieć, że pracodawca zatrudniając osobę niepełnosprawną z depresją może liczyć na różnego rodzaju korzyści o charakterze finansowym oraz pozafinansowym.

7. 3W: Woda-Wodór-Węgiel

Bank Gospodarstwa Krajowego rozpoczyna nową inicjatywę 3W: Woda-Wodór-Węgiel, by wesprzeć świat nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie. Jest to długofalowy program,
a jego zadaniem jest aktywizacja społeczeństwa, biznesu, świata nauki
i administracji państwowej.

8. Już niedługo PIP nie będzie informować o kontroli

Dotychczas kwestia zawiadamiania przedsiębiorcy o kontroli PIP była dyskusyjna. Do konsultacji trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo przedsiębiorców. Projektowane przepisy mają zezwolić na przeprowadzenie kontroli PIP bez uprzedzenia.

9. W I kwartale 2021 r. mniej wypadków przy pracy

Według danych GUS w I kwartale 2021 r. liczba osób poszkodowanych
w wypadkach przy pracy oraz wskaźnik wypadkowości zmniejszyły się w stosunku do I kwartału 2020 r. W tym czasie zgłoszono 10 891 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, co jest o 23,0 % mniej niż w tym samym czasie ubiegłego roku.

10. Work without end

„Stale w pracy”, czyli po ang. Work without end, to stan, który obecnie odczuwa wielu pracowników wykonujących swoją pracę w formie zdalnej. Od momentu wybuchu pandemii, pracodawcy musieli zmierzyć się z nowym wyzwaniem – zapewnić ciągłość pracy w bezpiecznych dla pracowników warunkach. W związku z tym wykonywanie obowiązków służbowych zostało przeniesione na tzw. home office.

Zarejestruj także obcokrajowców pracujących w Twojej firmie, TOP10 dostarczamy również w wersji angielskiej:

 

 

Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl


edukacja bhp


NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.