Jak rozpoznać toksyczne środowisko pracy?

Aktualnosc_SEKA_SA_toksyczne_srodowisko_pracy

Toksyczne środowisko pracy to zagadnienie, którego zdecydowanie nie należy lekceważyć. Takie pojęcie funkcjonuje w psychologii i może prowadzić bezpośrednio do mobbingu. Toksyczne środowisko pracy prowadzi nie tylko do spadku produktywności, ale również złego samopoczucia pracownika. Negatywne postępowanie może dotyczyć szefa, współpracowników, ale bardzo często zdarza się, że wynika z zachowania całego otoczenia. W jaki sposób skutecznie rozpoznać toksyczne środowisko pracy? Czy można się o tym zorientować już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej? Jak przeciwdziałać mobbingowi, który jest efektem toksycznego środowiska?

Najważniejsze cechy toksycznego środowiska pracy

Cechy toksycznego środowiska pracy są tak naprawdę bardzo charakterystyczne – problem w tym, że osoba, której dotyka ten problem, może nie być go świadoma, niekiedy szukając przyczyn zachowania współpracowników we własnym postępowaniu. Ponadto z toksycznego środowiska pracy wynikają stres i strach, które potrafią sparaliżować działania. Oto najważniejsze cechy toksycznego środowiska pracy.

Nadużycia dokonywane przez przełożonych

Niektóre nadużycia ze strony przełożonych mogą wydawać się z początku błahe, ale należy pamiętać, że gdy mają charakter permanentny, problem robi się bardzo poważny. Jeśli szef często posługuje się sarkazmem, nieuzasadnioną krytyką, porównaniami do wydajności innych pracowników, już na tej podstawie można zidentyfikować toksyczne środowisko pracy wynikające z występujących nadużyć, a kolejnym krokiem jest bezpośrednie obrażanie podwładnego.

Brak troski o pracowników

To naturalne, że pracodawca i przełożony dąży do tego, aby przedsiębiorstwo radziło sobie jak najlepiej. Jednak takie postępowanie nie może w dłuższej perspektywie odbywać się kosztem pracowników. Dość łatwo zauważyć, że pracodawca bądź przełożony nie dba o ich interes. Brak możliwości awansu, a także rozwijania swoich kompetencji jest tego czytelnym symptomem. Ponadto to spory błąd z punktu widzenia pracodawcy, bo pracownicy tracący motywacje są znacznie mniej efektywni.

Brak komunikacji

Relacje zawodowe muszą odbywać się w oparciu o czytelną komunikację. W toksycznym środowisku pracy zdarza się, że pracodawcy stosują techniki, takie jak powielanie nieprawdziwych informacji, niedopowiedzenia lub ignorowanie pracowników, gdy Ci zadają pytania.

Dyktatura

To bardzo ważne, aby umieć odróżnić z dyktaturę od przywództwa. Przedsiębiorstwa potrzebują liderów – osób, które są w stanie szybko podejmować skuteczne decyzje. Nie zawsze istnieją okoliczności odpowiednie do konsultowania się z pracownikami. Ale jeżeli takie konsultacje w ogóle nie istnieją, pojawia się przypuszczenie, że przełożony działa jak dyktator, co sprzyja powstawaniu toksycznego środowiska.

Brak określonych kompetencji

Multifunkcjonalność pracowników jest w cenie – niektórzy z nich są wręcz stworzeni, aby móc spełniać uniwersalne funkcje. Jednak pracownicy skupieni na jednym zadaniu, za które są odpowiedzialni, to również skarb dla firmy. Brak określonych kompetencji prowadzi do nadużyć – pracodawca może w każdej chwili zlecać podwładnemu zadania, które tak naprawdę nie powinny należeć do niego, bo nijak mają się do zajmowanego formalnie stanowiska, a często również wynagrodzenia.

Rozpoznawanie toksycznego środowiska już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Co bardzo istotne, toksyczne środowisko pracy da się rozpoznać już w momencie rozmowy kwalifikacyjnej. Nie warto szukać zatrudnienia w konkretnej firmie za wszelką cenę, bo jeśli funkcjonuje tam toksyczne środowisko, przygoda z pracodawcą i tak szybko się skończy, ale będzie wiązała się z dużym obciążeniem psychicznym.

Czynniki, które powinny zaniepokoić kandydata w trakcie rozmowy rekrutacyjnej:
• nieuzasadnione długie oczekiwanie na spotkanie;
• chaos panujący w otoczeniu na skutek wizyty kandydata, lecz niekoniecznie;
• niejasna hierarchia stanowisk i podział kompetencji;
• zbyt krótka rozmowa (być może pracodawca znalazł innego kandydata, ale jeśli zdecyduje się na złożenie oferty po krótkiej o swojej rozmowie, to niepokojąca oznaka).

Przeciwdziałanie mobbingowi – bardzo ważne szkolenie w ofercie SEKA

Eskalacja toksycznego środowiska pracy prowadzi bezpośrednio do mobbingu. Na szczęście można z tym sobie poradzić. Przeciwdziałanie mobbingowi to ważny temat szkoleń dostępnych w naszej ofercie. Jest ono skierowane jednocześnie do pracowników oraz kadr zarządzających. Naprawdę warto walczyć z mobbingiem, bo przełoży się to w dłuższej perspektywie na sukces przedsiębiorstwa!


Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl


Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Zobacz więcej
Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.