Światowy dzień ergonomii

Światowy dzień ergonomii obchodzimy 12 listopada.

Do kalendarza został wpisany w 2005 r. w celu przypominania o istotnych zasadach w miejscu pracy, które wpływają na bezpieczeństwo i efektywność pracowników.

POBIERZ ULOTKĘ NA TEMAT ERGONOMII, WYDRUKUJ LUB ROZEŚLIJ LINK DO WSZYSTKICH, kliknij w ZOBACZ WIĘCEJ TUTAJ:

Ergonomia to dziedzina zajmująca się bezpieczeństwem i komfortem w miejscu pracy. Dzięki jej zastosowaniu można zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków przy pracy, chorób zawodowych, a także wpłynąć na wydajność pracy zatrudnionych osób.

Dzień ergonomii w miejscu pracy

Pracodawca, chcąc zapewnić odpowiednie warunki pracy, powinien skupić się też na wdrożeniu zasad ergonomii w przedsiębiorstwie. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę.

  1. Oświetlenie. Podczas pracy przy monitorach komputerowych wzrok jest obciążony, narażony na odbicia i olśnienia, a pracownik szybko się męczy. Oświetlenie powinno więc być „odpowiednie”, ani nadmierne, ani też za słabe – zgodne z polską norma PN-EN 12464-1:2003 (500 lx). Nasze oczy najlepiej znoszą ciepłe światło, dlatego to ten typ oświetlenia powinien przeważać w miejscu pracy.
  2. Ustawienie monitora. Monitor należy ustawić bokiem do okna – inne usytuowanie, np. przodem lub tyłem spowoduje odbijanie się światła, powinien on znajdować się na wysokości wzroku, tak, by pracownik nie musiał nienaturalnie schylać głowę.
  3. Biurko i krzesło. Zarówno jedno jak i drugie powinno być dopasowane do indywidualnych wymiarów pracownika tak, by ręce były oparte na biurku, a łokcie na oparciach fotela. Krzesło powinno mieć regulowane oparcie i podłokietniki. Jeżeli jest to konieczne, to należy zapewnić też podnóżek, by stopy nie wisiały w powietrzu i były oparte o twarde podłoże.
  4. Odpowiednie maszyny. Już na etapie planowania bezpiecznego miejsca pracy pracodawca ma możliwość zamówienia odpowiedniej i bezpiecznej maszyny. Oznacza to, że będzie ona dopasowana do stanowiska i danego pracownika.

Czy opłaca się wdrażać ergonomię w miejscu pracy?

Odpowiedź na pytanie jest jednoznaczna – zdecydowanie tak! Korzyści są oczywiste – lepsze samopoczucie pracowników, mniej wydatków na leczenie czy rehabilitację, w konsekwencji większe zadowolenie i wydajność w pracy. Dla pracodawcy konkretne, policzalne zyski oraz oszczędności wynikające z mniejszego prawdopodobieństwa wystąpienia wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Takie działanie opłaca się wszystkim!



Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Zobacz więcej
Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.