28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Swiatowy_dzien_bezpieczenstwa

Kultura bezpieczeństwa – wspólna sprawa – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy ogłoszonego przez Międzynarodową Organizację Pracy. Organizatorzy podkreślają szczególną wagę dialogu społecznego w tworzeniu kultury bezpieczeństwa.

Czas pandemii covid-19

Ostatnie dwa lata wykazały jak ważny jest dialog społeczny dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego. Bez współdziałania rządu, pracodawców, pracownicy i instytucji zajmujących się zdrowiem publicznym oraz warunkami pracy osiągnięcie założonych celów byłoby niezwykle trudne.

Dialog na poziomie kraju i zakładu pracy

Znaczenie dialogu społecznego jest nie do przecenienia na etapie tworzenia regulacji prawnych. Dzięki niemu możliwe jest szybsze tworzenie legislacji przy jednoczesnym zapewnieniu adekwatności tworzonych przepisów do rzeczywistych problemów i zapotrzebowania społecznego. Na poziomie zakładu pracy dialog pozwala na tworzenie zasad bezpieczeństwa uwzględniających specyfikę warunków pracy a także gwarantuje obustronne zrozumienie pracowników i pracodawców.

Bezpieczeństwo i Zdrowie w Pracy Prawem Fundamentalnym

28 kwietnia obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych ogłaszany przez Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych (ITUC). Hasło tegorocznych obchodów zostało wybrane w celu zwrócenia uwagi na fakt, że zapewnienie bezpiecznych warunków pracy jest pierwszorzędnym prawem pracowniczym. Zapewnienie przyjaznego środowiska pracy powinno zatem zaczynać się już na poziomie tworzenie regulacji krajowych. ITUC i jej partnerzy wzywają rządy do podjęcia działań poprzez:

  • ratyfikację i wdrożenie podstawowych konwencji MOP dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa,
  • ratyfikację i wdrożenie wszystkich konwencji sektorowych lub dotyczących konkretnych zagrożeń,
  • ustanowienie krajowych organów ds. zdrowia i bezpieczeństwa, skupiających związki zawodowe i przedstawicieli pracodawców,
  • wprowadzenie wymogu powszechnej służby zdrowia w miejscu pracy oraz odpowiedniego odszkodowania, w tym uznanie Covid-19 za chorobę zawodową.

Najbliższe szkolenia BHP i PPOŻ.


☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl


Zobacz też: bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40 kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40 Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.