Od 1 września wchodzi w życie ustawa z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej (Dz. U. 2021 poz. 1726). Celem wprowadzonych zmian jest zaostrzenie kar w zakresie regulowanym przez ustawy.
Najważniejsze zmiany:
- W Kodeksie Wykroczeń podniesiona zostaje kara z zaśmiecanie. Po zmianie wynosi ona nie mniej niż 500 złotych.
- Do Kodeksu Karnego wprowadzono karę pozbawienia wolności za porzucanie odpadów niebezpiecznych. Wprowadzono zasadę zasądzania nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wobec sprawców umyślnych przestępstw przeciwko środowisku. Wysokość zasądzanej kwoty to 10 000 do 10 000 000 złotych.
Wydłużeniu uległy kary pozbawienia wolności za:- spowodowanie znacznych zniszczeń w świecie roślinnym i zwierzęcym,
- zanieczyszczenie wody, powietrza lub powierzchni ziemi w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu człowieka, powodujący obniżenie ich jakości lub znaczne zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym
- składowanie, usuwanie, przetwarzanie, zbieranie, unieszkodliwianie, transportowanie odpadów lub substancji w sposób mogący zagrażać życiu i zdrowiu, powodujący obniżenie jakości wody, powietrza lub ziemi albo znaczne zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym,
- przywóz lub wywóz odpadów niebezpiecznych bez zezwolenia (zgłoszenia) lub z naruszeniem jego warunków.
- Do ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary wprowadzono zapis o odpowiedzialności podmiotu zbiorowego (np. spółki z o.o.) za przestępstwa przeciwko środowisku popełnione przez osobę fizyczną (np. pracownika). W tym przypadku orzekana jest kara w wysokości od 10 000 do 5 000 000 zł.
Źródło: odpady-help.pl
Zapoznaj się z szeroką ofertą usług SEKA S.A. z zakresu ochrony środowiska i skontaktuj się z nami!