Poniżanie, ośmieszanie, izolowanie pracownika od innych współpracowników przez przełożonego jest określane mianem mobbingu. Pojęcie to jest już nam znane od wielu lat. Natomiast co to staffing? Czym się charakteryzuje?
Zanim jednak przejdziemy do opisania tego zjawiska, przypomnijmy czym jest mobing. W Kodeksie pracy jest on definiowany jako:
„działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników”.
A więc mobbing to są wszelkie działania upokarzające i poniżające pracownika prowadzone przez przełożonego.
Czym jest staffing?
Staffing (od angielskiego słowa „staff” – personel, kadra, zespół) to odmiana mobinngu, w której role są odwrócone. Polega on na tym, że pracownik lub grupa pracowników podejmują działania, które godzą w przełożonego i mają ma celu wyeliminowania go z firmy czy odejścia z kierowniczego stanowiska.
Staffing może przejawiać się w takich działaniach jak:
- lekceważenie poleceń,
- deprecjonowanie przełożonego w czasie spotkań np. z kadrą zarządzającą,
- szerzenie plotek w pracy,
- podburzanie innych pracowników przeciwko przełożonemu.
Jak można zapobiec temu zjawisku?
W Kodeksie pracy mamy odniesienie wyłącznie do mobbingu, dlatego na próżno tam szukać konkretnych paragrafów. Jednakże Kodeks cywilny w art. 24 jasno określa, że naruszenie dóbr osobistych jest niezgodne z prawem. A więc upokarzanie przełożonego, oszczerstwa czy inne haniebne działania godzą w jego dobra osobiste.
Ponadto zanim podejmie się jakiekolwiek kroki prawne warto na początku przeprowadzić rozmowy z pracownikiem lub grupą pracowników, by załagodzić/wyeliminować konflikt. Warto ustalić jaki jest powód oraz cel staffingu.
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA