Przeciwdziałanie skutkom starzenia się a styl życia starszych pracowników

Przeciwdzialanie-skutkom-starzenia-sie-pracownikow

Postępujący proces starzenia się społeczeństwa objawia się m.in. spadkiem udziału procentowego osób w wieku produkcyjnym w całej populacji przy jednoczesnym wzroście liczby osób w wieku 65+, co pokazują prognozy demograficzne polskiej populacji, opublikowane przez GUS w 2020 r. W najbliższej przyszłości zmiany demograficzne będą miały znaczący wpływ na funkcjonowanie rynku pracy. Obserwowany spadek liczby osób w wieku produkcyjnym w stosunku do osób starszych wymusza utrzymanie sprawności psychofizycznej ludzi, która umożliwi im jak najdłuższe zachowanie zdolności do pracy.

Usługi BHP i PPOŻ. w naszej ofercie Zobacz

Aktywność fizyczna

Codzienna, spontaniczna aktywność fizyczna i regularne ćwiczenia są potwierdzonymi środkami zaradczymi w walce z procesami starzenia. Wiele badań dowodzi, że aktywność fizyczna jest czynnikiem, który w istotny sposób wpływa na zmniejszenie prawdopodobieństwa pojawienia się chorób przewlekłych (takich jak: cukrzyca, nowotwory, otyłość, nadciśnienie czy depresja), ale także na zachowanie sprawności układu mięśniowo-szkieletowego.

Korzyści z aktywnego trybu życia

W porównaniu z osobami prowadzącymi nieaktywny, siedzący tryb życia osoby podejmujące regularną aktywność fizyczną cieszą się z opóźnionego występowania niekorzystnych zmian związanych z wiekiem. Aktywność fizyczna łagodzi związane z wiekiem spadki masy mięśniowej, siły i zdolności do regeneracji oraz spowalnia zaburzenia metabolizmu mięśni lub im zapobiega. Ćwiczenia mogą poprawić wydolność funkcjonalną, zmniejszyć ryzyko upadków, a także przyczynić się do rozwoju zdolności chodu i równowagi oraz zwiększenia wydolności krążeniowo-oddechowej I siły mięśniowej. Obecnie nie odnajduje się żadnych terapii, które mogłyby zapobiec skutkom (lub je złagodzić) obniżenia siły mięśniowej, związanego ze starzeniem się – z wyjątkiem ćwiczeń, a zwłaszcza treningu oporowego.

Wyniki badań

Badania pokazują, że trening oporowy jest zwykle zalecany w celu przeciwdziałania zanikowi mięśni związanemu z wiekiem. Trening wytrzymałościowy może również pozytywnie oddziaływać na budowę i funkcje układu mięśniowo--szkieletowego poprzez poprawę maksymalnego zużycia tlenu, wrażliwości na insulinę i zwiększenie wydatku energetycznego czy zmniejszenie akumulacji tłuszczu śródmięśniowego.

Zalecenia

Zalecenia dotyczące odpowiedniego protokołu ćwiczeń u osób starszych nie zawsze są jasne, ale zazwyczaj zawierają te same elementy. Proponowane interwencje koncentrują się na treningu: wytrzymałościowym, oporowym, równowagi i elastyczności. Sugeruje się, że trening oporowy jest niezbędnym elementem programów aktywności fizycznej gdyż – sam lub w połączeniu z innymi komponentami treningowymi – jest w stanie poprawić masę mięśniową, siłę i moc mięśniową, a także wydolność funkcjonalną

Źródło materiały CIOP i PIB

najbliższe szkolenia z zakresu BHP i PPOŻ.

Zobacz też:

bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40 kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.