Język angielski cieszy się dużym powodzeniem. Jego znajomość nie tylko pozwala na komunikację podczas wyjazdów turystycznych, ale i utrzymywanie kontaktów z obcokrajowcami w internecie. To również inwestycja w karierę zawodową i podnoszenie wartości jako kandydata na pracownika. Umiejętność mówienia po angielsku nie jest jednak potrzebna w każdym zawodzie. Czy powinien ją mieć specjalista BHP?
Znajomość języka angielskiego i jej przydatność w pracy
Znajomość języka angielskiego przez pracownika jest obecnie ceniona ze względu na to, że coraz więcej firm zawiązuje kontakty międzynarodowe i prowadzi współpracę z obcojęzycznymi kontrahentami. Często też zdarza się, że w ramach takiej współpracy jest przekazywana, tworzona czy wykorzystywana dokumentacja o obcym języku. Umiejętność przeczytania tekstu i jego zrozumienie z pewnością sprawia, że pracownik jest bardziej samodzielny i lepiej wykonuje swoje zadania.
Warto pamiętać, że obecnie znaczna część sprzętu, maszyn czy materiałów wykorzystywanych w różnych procesach jest sprowadzana z zagranicy. Dla pracownika cenną umiejętnością jest rozumienie instrukcji obsługi czy ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa. Dotyczy to każdego stanowiska, w tym również specjalisty BHP.
Rola specjalisty BHP w firmie
Analizując kwalifikacje specjalisty z zakresu BHP, należy zacząć od tego, w jakich pracuje on warunkach i jakie wykonuje zadania. Zazwyczaj jego obowiązki można zakwalifikować do czterech grup: profilaktyki, kontroli stanu bezpieczeństwa, współpracy z pracodawcą i organami zewnętrznymi. Wszystkie te zadania dotyczą konkretnego zakładu pracy, ulokowanego na terenie Polski i zatrudniającego pracowników mówiących po polsku. W takich warunkach pracy umiejętność mówienia po angielsku jest zbędna.
Nie oznacza to jednak, że specjalista BHP nie może stawiać na własny rozwój i przygotowywać się do awansu. Wiele firm działających w Polsce to przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym, które nie tylko zatrudniają obcojęzycznych pracowników, ale też mają filie zagraniczne i często delegują do nich swoich pracowników. Zainwestowanie w kurs językowy może znacznie zwiększyć szanse na lepszą pracę.
Jakie korzyści zapewnia specjaliście BHP znajomość języka angielskiego?
Umiejętność mówienia po angielsku jest cenna dla każdego pracownika, bez względu na zajmowane stanowisko. Specjalista BHP dzięki tej zdolności otwiera przed sobą drzwi do wielu nowych możliwości. Są to między innymi:
- możliwość pracy w firmie zagranicznej lub w filii ulokowanej na terenie innego kraju,
- większe szanse na awans i wyższe zarobki,
- możliwość doskonalenia zawodowego nie tylko w Polsce, ale również za granicą,
- możliwość czerpania wiedzy z międzynarodowych publikacji i czasopism fachowych,
- możliwość wyjazdu na delegacje, konferencje, sympozja tematyczne,
- możliwość prowadzenia audytów BHP za granicą lub w firmach z obcym kapitałem,
- rozumienie procedur, norm, algorytmów sporządzanych w języku angielskim.
Szczególne ważna dla „behapowca” jest możliwość doskonalenia zawodowego poza granicami kraju. Szkolenia energetyczne i inne obejmujące kwestie BHP w danym zawodzie mają charakter uniwersalny. Zaznajomienie się z metodami, procedurami i organizacją pracy w innym kraju pozwala na zweryfikowanie własnej wiedzy i umiejętności oraz wdrażanie lepszych, sprawdzonych rozwiązań w praktyce.
Reasumując, znajomość języka angielskiego dla pracownika służby BHP nie jest niezbędna do prawidłowego i rzetelnego wykonywania obowiązków. Zdobycie tej umiejętności jednak jest inwestycją w przyszłość i stwarza szerokie możliwości rozwoju zawodowego nie tylko w Polsce, ale i na rynku międzynarodowym.
NAJBLIŻSZE SZKOLENIA BHP.
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA
Zobacz więcej