Słownik i Quiz BHP
Najpopularniejsze
- KWALIFIKACJA BUDYNKÓW DO KATEGORII ZAGROŻENIA LUDZI
- ORGANY NADZORU NAD WARUNKAMI PRACY
- CZYNNIKI FIZYCZNE (szkodliwe lub uciążliwe)
- NIUTON (N)
- GRUPY POŻARÓW
- CZYNNIKI PSYCHOFIZYCZNE
- MIKROKLIMAT GORĄCY
- MIKROKLIMAT ZIMNY
- NAJWYŻSZE DOPUSZCZALNE NATĘŻENIE (NDN) fizycznego czynnika szkodliwego dla zdrowia
- NAJWYŻSZE DOPUSZCZALNE STĘŻENIE CHWILOWE (NDSCh)
GALWANIZERNIA
– pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, w których wykonywany jest proces galwanotechniczny. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 23 lipca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy procesach galwanotechnicznych (Dz. U. Nr 126, poz. 1043)
GAŚNICA
– przenośne urządzenie, którego całkowita masa nie powinna przekraczać 20 kg, po uruchomieniu samodzielnie wyrzuca środek gaśniczy na skutek działania ciśnienia gazu znajdującego się w zbiorniku gaśnicy lub zmagazynowanego w oddzielnym zbiorniku.
GAZ
– to materiał, który w temperaturze 50°C ma prężność par większą niż 300 kPa (3 bary) lub jest całkowicie w stanie gazowym w temperaturze 20°C, pod ciśnieniem atmosferycznym 101,3 kPa. Według oświadczenia rządu polskiego z dnia 16 stycznia 2009 r. w sprawie wejścia w życie zmian do załączników A i B Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego […]
GAZOCIĄG
– rurociąg wraz z wyposażeniem, służący do przesyłania i dystrybucji paliw gazowych. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 lipca 2001 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe. (Dz. U. Nr 97, poz. 1055).
GŁÓWNA SZYNA (ZACISK) UZIEMIAJĄCA GSU
– szyna (zacisk) przeznaczona do przyłączenia do uziomu przewodów ochronnych, w tym przewodów połączeń wyrównawczych oraz przewodów uziemień roboczych, jeśli one występują. Według PN-IEC 60050-826 Międzynarodowy słownik terminologiczny elektryki.
GŁÓWNA SZYNA (ZACISK) WYRÓWNAWCZA GSW
– szyna (zacisk) przeznaczona do przyłączenia przewodów ochronnych oraz przewodów połączeń wyrównawczych. GSW może być podłączona z głównym przewodem uziemiającym poprzez GSU. GSW występuje również w instalacjach z nieuziemionymi połączeniami wyrównawczymi. Według PN-IEC 60050-826 Międzynarodowy słownik terminologiczny elektryki.
GŁÓWNY PRZEWÓD WYRÓWNAWCZY
– przewód ochronny zapewniający wyrównanie potencjałów, podłączony do głównej szyny (zacisku) uziemiającej GSU. Według PN-IEC 60050-826 Międzynarodowy słownik terminologiczny elektryki.
GŁÓWNY SPECJALISTA ds. BHP
– pracownik służby bhp posiadający wyższe wykształcenie i co najmniej 5 letni staż w służbie bhp. Według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. (Dz. U. nr 109, poz. 704 z późn. zm.)
GMO
– genetycznie modyfikowany organizm.
GOSPODAROWANIE ODPADAMI
– zbieranie, transport, odzysk i unieszkodliwianie odpadów, w tym również nadzór nad takimi działaniami oraz nad miejscami unieszkodliwiania odpadów. Według ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 z późn. zm.).
GRAF RYZYKA
– metoda oceny ryzyka zawodowego. Jest to metoda wartościowania ryzyka, w której szacowane parametry ryzyka przedstawione są w formie grafu. Za parametry ryzyka przyjmowane są: wielkość szkód (strat) jakie może spowodować zagrożenie, czas występowania zagrożenia (ekspozycji), możliwości zastosowania ochrony przed zagrożeniem i prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanego zdarzenia. Według Nowoczesne metody zarządzania bezpieczeństwem. Ocena ryzyka w aspekcie […]
GRUPA PAKOWANIA
– to grupa, do której (w celu pakowania) można zaliczyć materiały niebezpieczne odpowiednio do natężenia stwarzanego przez nie zagrożenia. Znaczenie grup pakowania jest następujące: I grupa pakowania – materiały stwarzające duże zagrożenie; II grupa pakowania – materiały stwarzające średnie zagrożenie; III grupa pakowania – materiały stwarzające małe zagrożenie. Do grup pakownia zaliczone są również niektóre […]
GRUPY IZOTOPÓW
– grupy, na które dzieli się izotopy promieniotwórcze w zależności od wartości skutecznej dawki obciążającej dla pracowników przy jednostkowym wniknięciu izotopu do organizmu drogą oddechową. Według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy ze źródłami promieniowania jonizującego (Dz. U. Nr 140, poz. 994).
GRUPY POŻARÓW
– w zależności od płonącego materiału, jego stanu skupienia i sposobu spalania, pożary podzielono na grupy: A – pożary materiałów stałych, zwykle pochodzenia organicznego, których normalne spalanie zachodzi z tworzeniem żarzących się węgli; B – pożary cieczy i materiałów stałych topiących się; C – pożary gazów; D – pożary metali; F — tłuszczów i olejów […]
GRZYBY
– duża grupa organizmów posiadających zarodniki, odżywiających się przez rozkład materii organicznej nieożywionej i wchłanianie substancji odżywczych przez swoją powierzchnię. Wiele grzybów może być źródłem zakażenia u człowieka. Złe warunki życia sprzyjają głębszym infekcjom grzybiczym, które rozwijają się w następstwie urazów przeszywających stóp i innych części ciała. Według R.M. Youngson, Collins Słownik encyklopedyczny Medycyna; RTW […]