- Zerowanie polega na podłączeniu części przewodzących, z którymi człowiek może mieć kontakt (np. metalowej obudowy urządzenia) z przewodem ochronnym (PE) lub przewodem ochronno-neutralnym (PEN). W przypadku uszkodzenie izolacji taka konstrukcja umożliwia samoczynne odłączenie zasilania, dzięki szybkiemu działaniu zabezpieczenia elektrycznego. Zerowanie inaczej można określić jako metaliczne zamknięcie pętli zwarcia, które doprowadza do samoczynnego wyłączenia zasilania przez zabezpieczenie nadprądowe w razie zwarcia z częścią przewodzącą dostępną.
Zerowanie może być stosowane w instalacjach o maksymalnym napięciu 500 V w układzie sieciowym TN (mający jeden punkt bezpośrednio uziemiony, a części przewodzące dostępne – np. metalowe obudowy odbiorników- przyłączone są do tego punktu za pomocą przewodów ochronnych). W takim układzie neutralny punkt urządzenia zasilającego jest bezpośrednio uziemiony, a chronione elementy przewodzące połączone są z punktem neutralnym.
za: https://el12.pl/poradniki/uziemienie-a-zerowanie-czym-sie-roznia-296
- środek dodatkowej ochrony przeciwporażeniowej, polegający na połączeniu dostępnych przedmiotów metalowych z uziemionym przewodem zerowym sieci przystosowanej do zerowania. Zerowanie stosuje się w celu szybkiego odłączenia od napięcia uszkodzonego urządzenia w przypadku pojawienia się na nim napięcia niebezpiecznego dla ludzi. Zerowanie stosuje się w sieciach niskiego napięcia.
za: E. Musiał, Zagrożenia pochodzące od urządzeń elektrycznych, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1992 r.