zawór do samoczynnego otwierania wypływu płynu po przekroczeniu dopuszczalnego ciśnienia.
urządzenie, samodzielne lub stanowiące podzespół innego urządzenia, służące do: regulowania strumienia przepływu czynnika (np. cieczy, gazu) w rurociągu, kierowania strumienia do różnych przewodów lub obszarów, utrzymywania jednostronnego kierunku przepływu, utrzymywania określonej wartości ciśnienia i/lub zabezpieczania przed nadmiernym wzrostem ciśnienia albo prędkości czynnika.
Zawór bezpieczeństwa jest elementem instalacji służącym do zabezpieczenia instalacji przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. Wysokie ciśnienie w instalacji może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia najsłabszego elementu armatury instalacji. Jest wiele rodzajów oraz technik zabezpieczenie przed ciśnieniem w zaworach. Najczęściej spotykana jest sprężyna oraz mechanizm pływakowy. Podczas wzrostu ciśnienia pływak oraz sprężyna o odpowiednim, ustalonym naprężeniu, przyjmują część naprężenia. Gdy jednak ciśnienie wzrośnie powyżej pewnej ustalonej wartości, sprężyna zostaje tak mocno ściśnięta, że umożliwia swobodny wypływ wody i w ten sposób zmniejsza ciśnienie całej instalacji. Jest to zjawisko niepożądane, ale łatwiej jest uzupełnić ubytek wody niż wymienić najsłabszy element instalacji. Zawór bezpieczeństwa powinien zostać dobrany w większości przypadków na podstawie maksymalnego ciśnienia w instalacji i graniczną wartość obniżamy o około 15% w stosunku do tej wartości, by zawór zadziałał odpowiednio wcześnie.
Lokalizacja, umieszczenie zaworu na instalacji ma również duży wpływ na jego wielkość. Zawór bezpieczeństwa zamontowany blisko źródła ciepła jest w stanie całkowicie zabezpieczyć instalację. Montaż dodatkowego urządzenia jak np. naczynia w zbiorcze mają wpływ na wielkość zaworu bezpieczeństwa, ale nie zwalniają nas z konieczności jego montażu.
za: https://kotly.com/pl/119-zawory-bezpieczenstwa