– jest to sytuacja związana z określonym: a) stanem rzeczy (maszyn, urządzeń, przedmiotów, promieniowaniem itp.), b) stanem organizacji pracy ogólnej i stanowiska pracy, c) stanem człowieka (stan psychofizyczny, położenie jego części ciała, szybkości ruchu, zachowanie, reagowanie). Zagrożenie może trwać długo i nie powodować zdarzenia wypadkowego lub wypadku urazowego w pracy. Zagrożenie bierne może się aktywizować i pod wpływem bezpośredniej przyczyny dochodzi do zdarzenia wypadkowego lub do wypadku urazowego. Według A. Hansen Bezpieczeństwo i higiena pracy, wydawnictwa szkolne i pedagogiczne, Warszawa 1998 r.
Zobacz także
KONWENCJA MOP
– zespół przyjętych norm postępowania w różnych sprawach m.in. prawa pracy i bezpieczeństwa pracy. Konwencje wymagają ratyfikacji przez Sejm RP. Po ratyfikacji i wejściu w życie państwa zobowiązane są zharmonizować ustawodawstwo wewnętrzne z ich postanowieniami.
PRĄDY BŁĄDZĄCE
– część prądu płynąca poza celowo wykonanym obwodem elektrycznym, płynąca ziemią, a w terenie uzbrojonym również rurociągami, metalowymi powłokami kabli, przewodami ochronnymi obcych przewodów, estakadami i innymi przypadkowymi drogami pod i nad powierzchnią ziemi. Prądy te mogą powodować następujące zagrożenia: a) korozja elektrolityczna, w miejscach wypływu prądu stałego z urządzeń do gruntu, b) pożar przez […]
WOLNA KRYSTALICZNA KRZEMIONKA
– odmiany krystaliczne dwutlenku krzemu. Dwutlenek krzemu jest powszechnie występującą w przyrodzie substancją. Tworzy różne odmiany krystaliczne (kwarc, krystobalit, trydymit) i bezpostaciowe (opal, diatomit, ziemia okrzemkowa). Według A. Uzarczyk, Czynniki szkodliwe w środowisku pracy, ODDK Gdańsk 2006 r.