– urządzenie do wytwarzania acetylenu w wyniku reakcji chemicznej między wodą i węglikiem wapnia wraz ze zbiornikami służącymi do magazynowania, schładzania, osuszania i oczyszczania acetylenu oraz urządzeniami zabezpieczającymi, umieszczonymi na przewodach rozprowadzających albo bezpośrednio na wytwornicy. Wytwornice dzieli się na przenośne (ładunek karbidu nie przekracza 10 kg) i stałe (eksploatowane w acetylenowni). Wytwornica acetylenowa powinna być wyposażona w co najmniej jedno urządzenie zabezpieczające przed nadmiernym wzrostem ciśnienia, a także w manometr, termometr i inne wymagane dokumentacją. Według B. Rączkowski, BHP w praktyce, ODDK, Gdańsk 2009 r.
Zobacz także
BADANIA DOTYCZĄCE PRODUKTÓW I PROCESU PRODUKCJI ORAZ ICH ROZWOJU
– to wszelkie badania rozwojowe związane z rozwojem produktu lub dalsze badania rozwojowe substancji – w jej postaci własnej, jako składnika preparatu lub w wyrobach – w toku których instalacje pilotażowe lub próbna produkcja stosowane są do rozwoju procesu produkcji lub badań obszarów zastosowania substancji. Według ustawy z dnia 11 stycznia 2001 o substancjach i […]
KIEROWNIK DO SPRAW BEZPIECZEŃSTWA
– to osoba wyznaczona przez organizatora, reprezentująca go w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom imprezy masowej. Według ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. Nr 62, poz. 504).
CIŚNIENIE KRYTYCZNE SZYBKIEJ PROPAGACJI PĘKNIĘĆ
– ciśnienie w rurach z tworzyw sztucznych, przy którym w temperaturze 273,15 K (0°C) następuje szybkie rozprzestrzenianie pęknięć. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 lipca 2001 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe. (Dz. U. Nr 97, poz. 1055).