– wysoce aktywne chemicznie atomy lub grupy atomów, pozostające w stanie wolnym jedynie przez bardzo krótki okres i w specyficznych warunkach. Charakteryzują się posiadaniem przynajmniej jednego niesparowanego elektronu. Wolne rodniki mogą znacznie uszkadzać DNA, białka oraz składniki lipidowe błon komórkowych, w których rozpoczynają łańcuchowe reakcje wolnorodnikowe. Są one prawidłowo zmiatane przez antyoksydanty i substancje towarzyszące, takie jak witaminy E i A, selen, miedź, cynk i mangan. Uważa się, że wolne rodniki produkowane w nadmiarze lub w niewystarczającym stopniu neutralizowane leżą u podstaw miażdżycy , nowotworów, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby popromiennej i wiele innych. Uważa się, że ich produkcja pobudzana jest przez liczne czynniki, w tym przez promieniowanie, zanieczyszczenie środowiska i palenie papierosów. Według R.M. Youngson, Collins Słownik encyklopedyczny , Medycyna; RTW 1997 r.
Zobacz także
PONOWNA OCENA ZGODNOŚCI
– podjęta na wniosek właściciela lub użytkownika procedurę późniejszej oceny zgodności ciśnieniowego urządzenia transportowego. Według ustawy z dnia 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 199, poz. 1671 z późn. zm.).
IZOLACJA PODWÓJNA
– izolacja składająca się z izolacji podstawowej i izolacji dodatkowej. Według PN-IEC 60050-826 Międzynarodowy słownik terminologiczny elektryki. Między obwodem elektrycznym, a dostępnymi częściami metalowymi są dwa niezależne układy izolacyjne: izolacja podstawowa i izolacja dodatkowa. Są one przedzielone przegrodą metalową, aby każdy z osobna można zbadać, np. mierząc rezystancję izolacji albo przykładając napięcie probiercze. W izolację […]
CZERPNIA POWIETRZA
– urządzenie do pobierania z atmosfery powietrza na potrzeby klimatyzacji lub do celów przemysłowych, np. do zasilania sieci sprężonego powietrza.