– z biologicznego punktu widzenia wibrację określamy jako przekazywanie drgań mechanicznych z ciała stałego na poszczególne tkanki ciała człowieka lub na cały organizm. Wibracja i wstrząsy są bodźcami fizycznymi przekazywanymi bezpośrednio z materiału drgającego z pominięciem środowiska powietrznego. Przykładem działania wibracji mogą być odczucia odbierane podczas dotknięcia drgającej struny instrumentu muzycznego. Energia drgań przekazywana jest tkankom, wywołując podrażnienia zakończeń nerwowych odbierających odkształcenia mechaniczne. Wibracja przeważnie określana jest jako ruch wahadłowy (oscylacja) ośrodka sprężystego. Dlatego wibrację będziemy odczuwać wtedy, gdy ruch oscylujący będzie trwał przez cały okres obserwacji bez jego wygasania, jedynie ze zmienną wartością amplitudy lub częstotliwości. Wibracje, na które narażony jest pracownik, pochodzą z różnych źródeł i można je podzielić na: a) wibracje pochodzące od narzędzi i urządzeń lub z obrabianego materiału, przenoszone przez kończyny górne bądź inne ograniczone powierzchnie ciała (tzw. wibracja miejscowa), b) wibracje przenoszone z podłoża, np. drgających platform, podestów czy podłóg poprzez kończyny dolne, ewentualnie przenoszone poprzez mięśnie i kości miednicy z siedziska pojazdów mechanicznych (tzw. wibracje ogólne). Według P. Żukowski, Hałas i wibracje w aspekcie zdrowia człowieka, wydawnictwo Oświatowe FOSZE, Rzeszów 1996 r.
Zobacz także
KOMUNIKAT SŁOWNY
– ustalona, krótka i jednoznaczna informacja słowna wypowiadana przez człowieka lub emitowana jako głos ludzki, nakazująca określone zachowanie się. Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst. jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650, z późn. zm.).
AWARIA
– zdarzenie powstałe w wyniku niekontrolowanego rozwoju sytuacji w czasie eksploatacji materiałów, maszyn, urządzeń lub instalacji, prowadzące do powstania, natychmiast lub z opóźnieniem, na terenie organizacji lub poza jej terenem, poważnego zagrożenia dla zdrowia ludzkiego i (lub) środowiska, takie jak: duża emisja substancji szkodliwych lub niebezpiecznych, pożar, wybuch itp. Według PN-N-18002 Systemy zarządzania bezpieczeństwem i […]
HIGIENA PRACY
– dział medycyny, zajmujący się badaniem wpływów środowiska na zdrowie człowieka, ochroną pracownika przed utratą zdrowia, które może nastąpić w wyniku oddziaływania w procesie pracy różnych czynników związanych z charakterem pracy oraz materialnym i społecznym środowiskiem pracy.