– metoda oceny ryzyka zawodowego, stosowana do względnie prostych przypadków przy badaniu procesów, maszyn i urządzeń na każdym etapie czynności związanych z badaniami, projektami koncepcyjnymi i technicznymi, budowie, uruchamianiu, modernizacji, rozbudowie i normalnej pracy. W metodzie tej analizuje się proces, urządzenie lub maszynę, identyfikuje zagrożenia i redukuje możliwe skutki wynikające z zagrożeń według schematu ; „Analiza procesu – identyfikacja zagrożeń – redukcja skutków”. W każdym kolejnym kroku analizy stawiane jest pytanie „co jeżeli” i w odpowiedzi oceniane są skutki zagrożeń w związku z elementami procesu, urządzenia lub maszyny lub dotyczącymi ich błędami postępowania. Metoda ta może być wykorzystana do kompleksowej oceny ryzyka na stanowisku pracy w oparciu o wykonaną listę kontrolną zidentyfikowanych zagrożeń. Według Nowoczesne metody zarządzania bezpieczeństwem. Ocena ryzyka w aspekcie zarządzania bezpieczeństwem. Materiały szkoleniowe Ośrodka Szkolenia Państwowej inspekcji Pracy. Wrocław 2000 r.
Zobacz także
DYREKTYWA RADY NR 2000/39/EC z 8 czerwca 2000 r.
rozszerzająca wykaz substancji chemicznych, dla których określono graniczne normatywy higieniczne.
PODNOSZENIE
– przemieszczanie ładunków zawierających towary lub osoby, wymagających w danym momencie zmiany poziomu położenia. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz. U. Nr 199, poz. 1228,Dz.U. 2011 nr 124 poz. 701).
MOP
– Międzynarodowa Organizacja Pracy (International Labour Organization), założona w 1919 roku, z siedzibą w Genewie. Po drugiej wojnie światowej – wyspecjalizowana organizacja ONZ. Polska jest członkiem tej organizacji od 1919 roku. Celem MOP jest dążenie do poprawy szeroko pojętych warunków pracy i społecznego zabezpieczenia pracowników.