– metoda oceny ryzyka zawodowego, stosowana do względnie prostych przypadków przy badaniu procesów, maszyn i urządzeń na każdym etapie czynności związanych z badaniami, projektami koncepcyjnymi i technicznymi, budowie, uruchamianiu, modernizacji, rozbudowie i normalnej pracy. W metodzie tej analizuje się proces, urządzenie lub maszynę, identyfikuje zagrożenia i redukuje możliwe skutki wynikające z zagrożeń według schematu ; „Analiza procesu – identyfikacja zagrożeń – redukcja skutków”. W każdym kolejnym kroku analizy stawiane jest pytanie „co jeżeli” i w odpowiedzi oceniane są skutki zagrożeń w związku z elementami procesu, urządzenia lub maszyny lub dotyczącymi ich błędami postępowania. Metoda ta może być wykorzystana do kompleksowej oceny ryzyka na stanowisku pracy w oparciu o wykonaną listę kontrolną zidentyfikowanych zagrożeń. Według Nowoczesne metody zarządzania bezpieczeństwem. Ocena ryzyka w aspekcie zarządzania bezpieczeństwem. Materiały szkoleniowe Ośrodka Szkolenia Państwowej inspekcji Pracy. Wrocław 2000 r.
Zobacz także
TECHNICZNE ŚRODKI ZABEZPIECZENIA PRZECIWPOŻAROWEGO
– urządzenia, sprzęt, instalacje i rozwiązania budowlane służące zapobieganiu powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów. Według rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (D. U. Nr 80, poz. 563).
BOKS
– wydzielona część większego pomieszczenia.
REGULAMIN PRACY
– podstawowy akt prawa pracy o charakterze organizacyjno–porządkowym, obowiązujący u konkretnego pracodawcy, ustalający organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników. Wprowadzany jest w przypadku zatrudnienia przez pracodawcę 50 i więcej pracowników. Powinien ustalać w szczególności: organizację pracy, warunki przebywania pracowników na terenie zakładu w czasie pracy […]