– bezbarwny, bezwonny pierwiastek gazowy, o liczbie atomowej 8, temperaturze topnienia – 218,4 ºC. Jest najobficiej występującym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej (46,1% masy). W atmosferze ziemskiej jest go 20,95%. Tlen atmosferyczny jest niezbędny dla wszystkich organizmów oddychających tlenem. Do celów przemysłowych otrzymuje się go przez destylację frakcyjną ciekłego powietrza. Najczęstszą formą jest cząsteczka dwuatomowa (O2). Istnieje też postać alotropowa – ozon (O3). Tlen reaguje chemicznie z prawie wszystkimi pierwiastkami tworząc tlenki. Według A. Isaacsa Słownik fizyki, Prószyński i S-ka, 1999 r.
Zobacz także
GALWANIZERNIA
– pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, w których wykonywany jest proces galwanotechniczny. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 23 lipca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy procesach galwanotechnicznych (Dz. U. Nr 126, poz. 1043)
POJEMNIK SPECJALNY NA KARBID
– wodo – i gazoszczelny pojemnik na karbid, który uniemożliwia przedostanie się do jego wnętrza wilgoci w każdych warunkach eksploatacji. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji i magazynowaniu gazów, napełnianiu zbiorników gazami oraz używaniu i magazynowaniu karbidu (Dz. U. […]
OPERATOR SIECI GAZOWEJ
– jednostka organizacyjna przedsiębiorstwa gazowniczego posiadająca koncesję na przesyłanie i dystrybucję paliw gazowych siecią gazową, odpowiedzialna za ruch sieciowy. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 lipca 2001 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe (Dz. U. Nr 97, poz. 1055).