– określenie niezawodności człowieka. Jest to metoda oceny ryzyka zawodowego, pozwalająca na określenie niezawodności człowieka w zadaniach operatorskich. W metodzie TESAO zakłada się, że prawdopodobieństwo błędu operatora jest funkcją charakterystyki czynności wykonywanej przez operatora, stresu spowodowanego czasem jaki ma operator na wykonanie zadania, wiedzy i wykształcenia operatora, stresu związanego z zagrożeniem po popełnieniu błędu oraz czynników środowiska pracy, w tym warunków ergonomicznych. Prawdopodobieństwo to określa wyrażenie: P = K1 x K2 x K3 x K4 x K5, gdzie: K1 – współczynnik typu czynności operatora, K2 – współczynnik stresu związanego z czasem wykonywania zadania, K3 – współczynnik wiedzy i wykształcenia operatora, K4 – współczynnik stresu związanego z zagrożeniem po popełnieniu błędu, K5 – współczynnik czynników środowiska pracy. Według Nowoczesne metody zarządzania bezpieczeństwem. Ocena ryzyka w aspekcie zarządzania bezpieczeństwem. Materiały szkoleniowe Ośrodka Szkolenia Państwowej inspekcji Pracy. Wrocław 2000 r.
Zobacz także
PROFILAKTYCZNA OPIEKA ZDROWOTNA
– ogół działań zapobiegających powstawaniu i szerzeniu się niekorzystnych skutków zdrowotnych, które w sposób bezpośredni lub pośredni mają związek z warunkami albo charakterem pracy. Według ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1175.).
EKOLOGIA
– nauka o zależności między organizmami żywymi a ich otoczeniem.
SPRZĘT ELEKTRYCZNY
– sprzęt elektryczny prze-znaczony do użytkowania przy napięciu nominalnym od 50 V do 1000 V prądu przemiennego lub od 75 V do 1500 V prądu stałego. Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 2 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla sprzętu elektrycznego Dz.U. 2016 poz. 806