– określenie niezawodności człowieka. Jest to metoda oceny ryzyka zawodowego, pozwalająca na określenie niezawodności człowieka w zadaniach operatorskich. W metodzie TESAO zakłada się, że prawdopodobieństwo błędu operatora jest funkcją charakterystyki czynności wykonywanej przez operatora, stresu spowodowanego czasem jaki ma operator na wykonanie zadania, wiedzy i wykształcenia operatora, stresu związanego z zagrożeniem po popełnieniu błędu oraz czynników środowiska pracy, w tym warunków ergonomicznych. Prawdopodobieństwo to określa wyrażenie: P = K1 x K2 x K3 x K4 x K5, gdzie: K1 – współczynnik typu czynności operatora, K2 – współczynnik stresu związanego z czasem wykonywania zadania, K3 – współczynnik wiedzy i wykształcenia operatora, K4 – współczynnik stresu związanego z zagrożeniem po popełnieniu błędu, K5 – współczynnik czynników środowiska pracy. Według Nowoczesne metody zarządzania bezpieczeństwem. Ocena ryzyka w aspekcie zarządzania bezpieczeństwem. Materiały szkoleniowe Ośrodka Szkolenia Państwowej inspekcji Pracy. Wrocław 2000 r.
Zobacz także
OKRESOWE BADANIE
– badanie kontrolne znajdujących się w obrocie ciśnieniowych urządzeń transportowych stwierdzające ich zgodność podczas eksploatacji z wymaganiami określonymi w umowie ADR. Według ustawy z dnia 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 199, poz. 1671 z późn. zm.).
OPASKA UCISKOWA
– opaska przewiązana wokół kończyny oraz zawiązana na tyle mocno, by ucisnąć naczynia krwionośne tętnicze i zatrzymać przepływ krwi. Opaski uciskowe stosowane są w chirurgii w celu stworzenia tzw. suchego pola operacyjnego oraz w stanach nagłych do zatrzymania silnego krwawienia z tętnicy lub z dużej żyły. Pozostawione ponad godzinę mogą wywołać poważne powikłania , łącznie […]
BARWA ACHROMATYCZNA
– barwa biała, czarna lub szara; inaczej – barwa nie mająca odcieni kolorowych.