– najniższa temperatura, w której badana ciecz ogrzana w ściśle określony sposób przy ciśnieniu atmosferycznym równym 1013,25 hPa, wydziela ilość par wystarczającą do wytworzenia z powietrzem nad powierzchnią cieczy mieszaniny zapalającej się na krótką chwilę przy zbliżeniu płomienia. Za ciecze palne uważa się ciecz o temperaturze zapłonu do 100ºC. Ciecze palne o temperaturze zapłonu do 55ºC zaliczane są do materiałów niebezpiecznych pożarowo. Według A. Uzarczyk, Czynniki szkodliwe w środowisku pracy, ODDK Gdańsk 2006 r.
Zobacz także
PRODUKT BIOBÓJCZY
– to substancja czynna lub preparat zawierający co najmniej jedną substancję czynną, w postaciach, w jakich są dostarczone użytkownikowi, przeznaczony do niszczenia, odstraszania, unieszkodliwiania, zapobiegania działaniu lub kontrolowania w jakikolwiek inny sposób organizmów szkodliwych przez działanie chemiczne lub biologiczne. Według ustawy z dnia 13 września 2002 r. o produktach biobójczych (t.j. Dz. U. z 2018 […]
CYKLOMETRIA
– mierzenie okręgów kół, ich powierzchni i łuków.
LAMPA BAKTERIOBÓJCZA
– to lampa UV wytwarzająca promieniowanie o określonej długości fali, które powoduje reakcję fotochemiczną w DNA bakterii i wirusów, wskutek czego mikroorganizmy natychmiast giną lub tracą zdolność rozmnażania się.