– przyrząd służący do pomiaru prędkości kątowej ruchu obrotowego wirujących części maszyn. Ze względu na zasadę wykonania pomiaru wyróżnia się trzy rodzaje tachometrów: a) tachometry zliczające liczbę obrotów w pewnym czasie (zegarowe tachometry mechaniczne i elektroniczne, b) tachometry porównujące ruch obrotowy z częstością drgań wzorca wewnętrznego (tachometry stroboskopowe), c) tachometry przekształcające prędkość kątową w inna wielkość fizyczną podlegającą pomiarowi (tachometry odśrodkowe i indukcyjne). Według WIEM, darmowa encyklopedia.
Zobacz także
KOMORA HIPERBARYCZNA
– zbiornik ciśnieniowy o konstrukcji i wyposażeniu umożliwiających przebywanie w nim nurków w warunkach sztucznie wytworzonego podwyższonego ciśnienia atmosferycznego w czasie prowadzenia długotrwałych lub głębinowych prac podwodnych albo w celu przeprowadzania dekompresji. Według ustawy z dnia 17 października 2003 r. o wykonywaniu prac podwodnych (Dz. U. Nr 199, poz. 1936 z późn. zm.).
GŁÓWNY SPECJALISTA ds. BHP
– pracownik służby bhp posiadający wyższe wykształcenie i co najmniej 5 letni staż w służbie bhp. Według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. (Dz. U. nr 109, poz. 704 z późn. zm.)
KRWOTOK
– wypływ krwi poza światło naczynia krwionośnego (tętnicy, żyły, naczynia włosowatego). Krew może wylewać się do jam ciała lub światła narządu , do tkanek (np. mięśni) lub na zewnątrz przez ranę. Według R.M. Youngson, Collins Słownik encyklopedyczny Medycyna; RTW 1997 r. Wypływanie krwi wolne i skąpe nazywamy krwawieniem.