– ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie. Szkolenie to odbywają: 1) osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści, 2) pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych, 3) pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji, 4) pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby, 5) pracownicy administracyjno-biurowi i inni niewymienieni w pkt 1-4, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pierwsze szkolenie okresowe dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracodawców i osób kierujących pracownikami przeprowadza się w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach, a dla osób zatrudnionych na pozostałych stanowiskach – w okresie do 12 miesięcy. Następne szkolenia okresowe prowadzone są nie rzadziej niż: a) raz na 3 lata – zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, b) raz w roku – dla stanowisk pracy, na których występują szczególnie duże zagrożenie dla zdrowia oraz zagrożenia wypadkowe, c) raz na 5 lat – dla pracodawców i osób kierujących pracownikami, pracowników inżynieryjno-technicznych i pracowników służby bhp, d) raz na 6 lat – dla pracowników administracyjno-biurowych. Czas trwania szkolenia: a) pracodawcy i osoby kierujące pracownikami – 16 godz., b) pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych – 8 godz., c) pracownicy inżynieryjno-techniczni – 16 godz., d) pracodawcy wykonujący zadania służby bhp – 64 godz., e) pracownicy służby BHP – 32 godz., f) pracownicy administracyjno-biurowi – 8 godz. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.).
Zobacz także
KONTROLA (inspekcja)
– sprawdzenie projektu wyrobu, samego wyrobu, usługi, procesu lub urządzenia oraz ustalenie ich zgodności ze specyficznymi wymaganiami lub – na podstawie profesjonalnego osądu – z wymaganiami ogólnymi. Wg PN-EN 45004:1998. Ogólne kryteria działania różnych rodzajów jednostek kontrolujących.
NARZĘDZIE WODOSZCZELNE
– narzędzie, które jest odporne na zanurzenie w wodzie o temp. 20°C przez 24 h, przy czym najwyższy punkt narzędzia powinien znajdować się ok. 5 cm poniżej lustra wody. Według norm dotyczących bezpieczeństwa użytkowania narzędzi ręcznych o napędzie elektrycznym, z serii: PN-EN 60745 i PN-EN 50144.
STĘŻENIE NIE WYMAGAJĄCE ZASTOSOWANIA ŚRODKÓW ZAPOBIEGAWCZYCH
– atmosfera wybuchowa, w której składnik palny występuje w stężeniu niższym niż wartość dolnej granicy wybuchowości mieszaniny wybuchowej. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 maja 2003 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa (Dz. U. Nr […]