– możemy podzielić na: a) oczyszczający zanieczyszczenia w postaci cząstek, par lub gazu, które zostają usunięte w wyniku przepływu powietrza przez element oczyszczający, b) izolujący, w którym powietrze do oddychania doprowadzone jest z zewnątrz w wyniku tłoczenia lub zasysania albo zastosowania butli sprężonego powietrza. Gdy stężenie tlenu w powietrzu jest niewystarczające (<17%) lub gdy występują zanieczyszczenia o znacznej toksyczności lub stężeniu należy zaopatrzyć pracownika w sprzęt izolujący od otoczenia. Sprzęt oczyszczający możemy podzielić na: a) filtrujący – stosowany do oczyszczania powietrza z cząstek, b) pochłaniający – stosowany do oczyszczania powietrza z par lub gazów, c) filtrująco – pochłaniający – służy do oczyszczania z cząstek, par lub gazów (stanowi kombinacje elementu filtrującego i pochłaniającego element filtrujący umieszczony na pochłaniaczu od strony dopływu powietrza). Według A. Uzarczyk, Czynniki szkodliwe w środowisku pracy, ODDK Gdańsk 2006 r.
Zobacz także
SIEĆ CIEPLNA
– urządzenia i instalacje służące do przesyłania i dystrybucji ciepła z układami połączeń między nimi. – zespół urządzeń technicznych służących do transportu energii cieplnej od źródła ciepła do odbiorców, za pośrednictwem czynnika grzejnego (nośnika ciepła) wg www.instsani.pl Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych Dz.U. 2013 poz. […]
OPÓR ELEKTRYCZNY (opór elektryczny czynny; rezystancja; oporność elektryczna)
– stosunek różnicy potencjałów na końcach elementu elektrycznego do natężenia prądu przepływającego przez niego. Jest to zatem miara oporu, jaki dany element stawia przepływowi ładunku elektrycznego. Według A. Isaacsa Słownik fizyki, Prószyński i S-ka, 1999 r.
GAZOCIĄG
– rurociąg wraz z wyposażeniem, służący do przesyłania i dystrybucji paliw gazowych. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 lipca 2001 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe. (Dz. U. Nr 97, poz. 1055).