– sorbenty są to ciała stałe, rozdrobnione, których cząstki charakteryzują się dużą powierzchnią. Cechą charakterystyczną sorbentu jest jego chłonność. W zależności od przeznaczenia wyróżnić można sorbenty: a) mineralne i naturalne (sypkie) – w postaci małych granulek, chłoną ciecz z każdego podłoża. Sorbenty mineralne otrzymuje się z materiału skalnego poprzez właściwe rozdrobnienie i poddanie obróbce termicznej w celu zwiększenia powierzchni chłonnej. Sorbenty naturalne otrzymuje się m.in. z kory drzew odpowiednio rozdrobnionej i poddanej zabiegom nadającym im bardzo wysoką chłonność i trwałość, b) tekstylne – mają postać zwartej powierzchni sorpcyjnej: rolki, arkusze, poduszki, węże itp. Według www. sorbenty EKO EXIT. Sorbenty mają wiele zastosowań. Od prostych czynności porządkowych po nagłe sprzątanie rozlanych płynów. Niektóre stosuje się do ogólnych aplikacji sanitarnych, a niektóre zostały specjalnie przygotowane do sprzątania benzyny lub substancji chemicznych. Sorbenty dają pewność czystego i bezpiecznego miejsca pracy, a ich użycie przyczynia się do redukcji szkód środowiskowych. Według www. 3M Polska: Bezpieczeństwo pracy – Produkty – Sorbenty.
Zobacz także
NARZĘDZIE ZWYKŁE
– narzędzie, które nie spełnia wymagań dotyczących narzędzi bryzgoszczelnych lub wodoszczelnych. Według norm dotyczących bezpieczeństwa użytkowania narzędzi ręcznych o napędzie elektrycznym z serii: PN-EN 60745 i PN-EN 50144.
WSPÓŁCZYNNIK BEZPIECZEŃSTWA
– stosunek obciążenia gwarantowanego przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, jakie część maszyny lub osprzętu do podnoszenia jest w stanie utrzymać do maksymalnego udźwigu.
CZYNNIK ODDECHOWY
– stosowane do oddychania sprężone powietrze atmosferyczne, tlen lub mieszanina oddechowa. Według ustawy z dnia 17 października 2003 r. o wykonywaniu prac podwodnych (Dz. U. nr 199, poz. 1936 z późn. zm.).