– sorbenty są to ciała stałe, rozdrobnione, których cząstki charakteryzują się dużą powierzchnią. Cechą charakterystyczną sorbentu jest jego chłonność. W zależności od przeznaczenia wyróżnić można sorbenty: a) mineralne i naturalne (sypkie) – w postaci małych granulek, chłoną ciecz z każdego podłoża. Sorbenty mineralne otrzymuje się z materiału skalnego poprzez właściwe rozdrobnienie i poddanie obróbce termicznej w celu zwiększenia powierzchni chłonnej. Sorbenty naturalne otrzymuje się m.in. z kory drzew odpowiednio rozdrobnionej i poddanej zabiegom nadającym im bardzo wysoką chłonność i trwałość, b) tekstylne – mają postać zwartej powierzchni sorpcyjnej: rolki, arkusze, poduszki, węże itp. Według www. sorbenty EKO EXIT. Sorbenty mają wiele zastosowań. Od prostych czynności porządkowych po nagłe sprzątanie rozlanych płynów. Niektóre stosuje się do ogólnych aplikacji sanitarnych, a niektóre zostały specjalnie przygotowane do sprzątania benzyny lub substancji chemicznych. Sorbenty dają pewność czystego i bezpiecznego miejsca pracy, a ich użycie przyczynia się do redukcji szkód środowiskowych. Według www. 3M Polska: Bezpieczeństwo pracy – Produkty – Sorbenty.
Zobacz także
WYTWÓRCA ODPADÓW
rozumie się przez to każdego, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów), oraz każdego, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów; wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest […]
OBWÓD INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ
– zespół elementów instalacji elektrycznej wspólnie zasilanych i chronionych przed przetężeniami wspólnym zabezpieczeniem.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA O NIEBEZPIECZNEJ ŻYWNOŚCI I PASZACH (Rapid Alert System for Food and Feed (RASFF)
– to postępowanie organów urzędowej kontroli żywności i innych podmiotów realizujących zadania z zakresu bezpieczeństwa żywności. Według ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225 z późn. zm.).