– drobnoustroje bezjądrowe, mające kształt pałeczkowaty, długości około 0,8 – 2 µm, szerokości 0,3 – 0,6 µm. Wewnątrz komórek riketsji znajduje się aparat genomowy (genofor) zawierający DNA i RNA. Występują wewnątrz komórek gospodarza i tylko tam są zdolne do życia oraz rozmnażania. Nieliczne mogą egzystować na powierzchni komórek. Rozmnażają się przez podział komórki. Pasożytując w komórkach bezkręgowców, w większości przypadków nie wywołują objawów chorobowych. Niekiedy wchodzą z gospodarzem w symbiozę. Po przedostaniu się jednak do komórek zwierząt i ludzi wywierają wpływ chorobotwórczy. Optymalna temperatura dla riketsji wynosi 32 – 35ºC. Dlatego skupiają się przy powierzchniach ciała i wokół kanałów oraz jam ciała, gdzie jest niższa temperatura (nabłonki, tkanka łączna). Według A. Uzarczyk, Czynniki szkodliwe w środowisku pracy, ODDK Gdańsk 2006 r.
Zobacz także
CZĘŚĆ PRZEWODZĄCA OBCA
– część przewodząca nie będąca częścią instalacji elektrycznej, która może znaleźć się pod określonym potencjałem, zazwyczaj pod potencjałem ziemi. Według PN-IEC 60050-826 Międzynarodowy słownik terminologiczny elektryki.
EKRANOWANIE
– zabezpieczenie urządzeń elektrycznych przed oddziaływaniem postronnych pól elektrycznych lub magnetycznych za pomocą metalowych osłon-ekranów.
STANOWISKO PRACY
– przestrzeń pracy wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, w której pracownik lub zespół pracowników wykonuje pracę. Minimum powierzchni roboczej na stanowisku pracy – nie zajętej przez urządzenia techniczne – powinno wynosić 2 m², a wolnej przestrzeni pomieszczenia 13 m³ na jednego zatrudnionego tam pracownika. Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z […]