– podstawowy akt prawa pracy o charakterze organizacyjno–porządkowym, obowiązujący u konkretnego pracodawcy, ustalający organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników. Wprowadzany jest w przypadku zatrudnienia przez pracodawcę 50 i więcej pracowników. Powinien ustalać w szczególności: organizację pracy, warunki przebywania pracowników na terenie zakładu w czasie pracy i po jej zakończeniu, zasady wyposażania pracowników w narzędzia i materiały, w odzież i obuwie robocze oraz w środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej, systemy i rozkłady czasu pracy, porę nocną, termin, miejsce i czas wypłaty wynagrodzeń, wykaz prac wzbronionych pracownikom młodocianym oraz kobietom, wykaz stanowisk i prac dozwolonych pracownikom młodocianym w celu przygotowania zawodowego, obowiązki dotyczące bhp oraz ochrony ppoż.,w tym także sposób informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz przyjęty u danego pracodawcy sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności. Regulamin pracy ustala pracodawca sam lub w uzgodnieniu z organizacją związkową, jeżeli działa w jego zakładzie. Według ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1040, 1043, 1495).
Zobacz także
CHODNIK
– część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych. Według ustawy z dnia 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. (Dz. U. Nr 200, poz. 1953).
SYSTEM KONTROLI CIŚNIENIA
– połączony system zawierający: reduktory ciśnienia, ciśnieniowy system bezpieczeństwa, urządzenia rejestrujące ciśnienie oraz systemy alarmowe i telemetryczne. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 lipca 2001 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe (Dz. U. Nr 97, poz. 1055).
JEDNOSTKA CERTYFIKUJĄCA
– niezależna od użytkownika, konsumenta, sprzedawcy, producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela jednostka dokonująca certyfikacji. Według ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności. (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r Nr 204, poz. 2087 z późn. zm.).