– promieniowanie monochromatyczne o długości fal widzialnych w zakresie podczerwieni i nadfioletu. Pełny zakres promieniowania laserowego określa się w granicach długości fal od 180 nm do 1mm. Nazwa laser pochodzi od pierwszych liter słów – light amplification by stimulated emision of radiation – co oznacza wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania. W zależności od rodzaju ośrodka czynnego lasery możemy podzielić na : stałe, gazowe, półprzewodnikowe, cieczowe. Zagrożenia związane z obsługą i wykorzystaniem laserów mają charakter krótkotrwałej i przypadkowej ekspozycji. Zagrożenia te dotyczą oczu i skóry na promieniowanie laserowe. Może to być bezpośrednie promieniowanie związane z przypadkowym wtargnięciem w wiązkę światła laserowego lub promieniowanie rozproszone czy odbite od przedmiotów stojących na drodze wiązki światła laserowego. Ochrona: unikanie kontaktu z promieniowaniem, a zwłaszcza niepatrzenie w wiązkę promieniowania laserowego, noszenie okularów (gogli) dobranych do danej długości fali i natężenia promieniowania. Według A. Uzarczyk, Czynniki szkodliwe w środowisku pracy, ODDK Gdańsk 2006 r.
Zobacz także
AZBESTOZA
– choroba zawodowa, odmiana pylicy płuc powodowana wdychaniem mikroskopijnych włókien (pyłu) azbestu; jej objawem jest przerost tkanki łącznej (zbliznowacenia i zgrubienia) w płucach, często prowadzący do powstania nowotworu oraz niewydolność krążeniowo-oddechowa. Według R.M. Youngson, Collins Słownik encyklopedyczny Medycyna; RTW 1997 r.
WPROWADZENIE DO OBROTU (umieszczenie na rynku)
– 1) udostępnienie przez producenta, jego upoważnionego przedstawiciela lub importera, nieodpłatnie albo za opłatą, po raz pierwszy na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) — strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, wyrobu w celu jego używania lub dystrybucji. Według ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o […]
WARTOŚĆ ODŻYWCZA
– szczególne wartości środka spożywczego ze względu na: a) energię (wartość kaloryczną), niezależnie od tego, czy środek spożywczy jej dostarcza i w jakiej ilości, b) składniki odżywcze, niezależnie od tego, czy środek spożywczy je zawiera, czy nie. Według ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.