– emisja lub przenoszenie energii w postaci fal elektromagnetycznych i przyporządkowanych im jonów. Jest ono wytwarzane przez wszystkie urządzenia i przewody elektryczne. Do promieniowania elektromagnetycznego nie jonizującego należy promieniowanie podczerwone, widzialne, nadfioletowe. Pola elektromagnetyczne otaczają swoje źródła w postaci linii (niewidocznych), które są najsilniejsze przy źródle i słabną w miarę oddalania się od niego. Pole składa się z pola elektrycznego (E) i pola magnetycznego (H). Według B. Rączkowski, BHP w praktyce , ODDK Gdańsk 2009 r.
Zobacz także
ŁADUNEK NIEPROWADZONY
– to ładunek, który nie przemieszcza się po stałym torze ustalonym za pomocą sztywnych prowadnic lub innych środków technicznych. Wg rozporządzenia Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz. U. Nr 191, poz. 1596 z póżn. zm.).
CHLORANY
– sole kwasu chlorowego, w stanie suchym są silnymi utleniaczami – używane do produkcji zapałek, ogni sztucznych i materiałów wybuchowych.
CZYNNIKI PSYCHOFIZYCZNE
– obciążenie fizyczne (statyczne i dynamiczne) oraz obciążenie nerwowo–psychiczne (obciążenie umysłu, niedociążenie lub przeciążenie percepcyjne, obciążenie emocjonalne. Według PN-Z-08052. Niebezpieczne i szkodliwe czynniki występujące w procesie pracy.