ORGANY NADZORU NAD WARUNKAMI PRACY
Nadzór nad przestrzeganiem warunków pracy sprawują specjalnie do tego powołane instrukcje
Organy Sprawujące nadzór w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy
Są to instytucje wyznaczone przez państwo, a ich działalność określają i regulują odrębne ustawy. Należą do nich:
- Państwowa Inspekcja Pracy –Jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej w zakresie określonym w ustawie o PIP, kontroluje przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy projektowaniu budowy, przebudowy i modernizacji zakładów pracy oraz stanowiących ich wyposażenie maszyn i innych urządzeń technicznych oraz technologii, kontroluje wyroby wprowadzane do obrotu pod względem spełniania przez nie wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, określonych w odrębnych przepisach
- Państwowa Inspekcja Sanitarna – Jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru w wielu obszarach gospodarki w tym m.in. nad warunkami higieny pracy w zakładach pracy w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych.
- Urząd Dozoru Technicznego –Nadzoruje i kontroluje przestrzeganie przepisów o dozorze technicznym, a także przepisów i zasad z zakresu bezpieczeństwa techniki dotyczących urządzeń technicznych, analizuje przyczyny i skutki uszkodzeń urządzeń technicznych oraz stale ocena stopień zagrożenia stwarzanego przez te urządzenia, sprawdza kwalifikacji osób wytwarzających, naprawiających, modernizujących, obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne oraz osób wykonujących badania nieniszczące.
- Państwowa Straż Pożarna – nadzoruje przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych
- Wyższy Urząd Górniczy – Sprawuje nadzór i kontrolę nad ruchem zakładów górniczych, w szczególności w zakresie: bezpieczeństwa i higieny pracy; bezpieczeństwa pożarowego.
- Państwowa Agencja Atomistyki – Sprawuje nadzór nad działalnością powodującą lub mogącą powodować narażenie ludzi i środowiska na promieniowanie jonizujące oraz przeprowadzanie kontroli w tym zakresie, w tym wydaje decyzje w sprawach zezwoleń i uprawnień, wydaje zalecenia techniczne i organizacyjne w sprawach bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl
Organy wewnętrzne nadzoru nad warunkami pracy
Należą do nich:
- Społeczna Inspekcja Pracy –Jest służbą społeczną pełnioną przez pracowników, która reprezentuje interesy wszystkich pracowników w zakładach pracy i jest kierowana przez zakładowe organizacje związkowe.
- Służba BHP – powołuje ją pracodawca. Gdy zakład liczy więcej niż 100 osób, musi on zatrudnić etatowego pracownika tej służby, w mniejszych zakładach obowiązki te może pełnić osoba zatrudniona na innym stanowisku. Zadania przewidziane dla służby BHP może pełnić sam pracodawca, jeśli ukończył odpowiedni kurs i zatrudnia do 10 lub 50 pracowników przy nie niższej niż trzecia kategorii ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Narzędzia dla wsparcia edukacji bhp
Przygotowaliśmy zestaw narzędzi, dzięki którym tak przedsiębiorstwa jak i osoby indywidualne mogą zwiększać poziom wiedzy z obszaru bezpieczeństwa. Zbudowaliśmy oryginalne, innowacyjne i autorskie rozwiązania, dedykowane odbiorcom o rozproszonej strukturze i zróżnicowanych stanowiskach pracy. SPRAWDŹ I ROZPOWSZECHNIJ WŚRÓD PRACOWNIKÓW PONIŻSZE ŹRÓDŁA WIEDZY DLA LEPSZEJ EDUKACJI Z ZAKRESU BEZPIECZEŃSTWA!
- Dziesiątki poradników BHP
Wielu pracodawców i pracowników codziennie poszukuje odpowiedzi i porad w zakresie poprawnego zastosowania przepisów i zasad bhp. W przestrzeni wirtualnej znajduje się mnóstwo wiedzy o bhp, o przepisach, zasadach, obowiązkach i karach. Warto jednak pamiętać, że treść ta – publikowana na różnych portalach czy blogach – nie zawsze odpowiada rzeczywistości. Przepisy, pisane językiem prawnym (często niezrozumiałym dla przeciętnego czytelnika) wymagają odpowiedniego przygotowania i przesiania ich przez sito interpretacji doświadczonego specjalisty bhp.
- Wykorzystaj Quiz i edukuj – wzbudź rywalizację w zespole
Odpowiadaj codziennie na inne pytania quizowe, popularyzuj zasady bezpieczeństwa! Każda osoba lub firma może brać udział w quizie przygotowanym przez SEKA S.A. ZA DARMO! Quiz jest tak zbudowany aby można było konkurować w zakresie jednej firmy lub określonego przedziału czasu. Dzięki takim opcjom, firmy mogą dodatkowo nagradzać liderów wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy regularnie. Quiz, losuje pytania spośród, ponad 1000 haseł słownika. Porównuj wyniki i zostań MISTRZEM BHP!
- Słownik terminów BHP zawierający 1000 haseł branżowych
Dzięki bliskiemu partnerstwu ze Stowarzyszeniem Ochrony Pracy i zaangażowaniu kilkuset inspektorów bhp SEKA S.A., w ciągu ostatnich kilku lat powstał słownik pojęć bhp. Praca nad tym materiałem nigdy nie będzie miała końca ze względu na ciągłe zmiany w prawie oraz podejściu do poszczególnych zagadnień. Mamy jednak nadzieję, że poszukując odpowiedzi na nurtujące Was pytania, będziecie mogli skorzystać z tego źródła jako z materiału dalece wiarygodnego.
- Aktualności BHP to ponad 30 tys. znaków treści edukacyjnych co miesiąc
Treści dostępne zarówno na desktopach jak i na komórkach (RWD – Responsive Web Design) posiadają wysoką wartość edukacyjną, są pisane przystępnym językiem i tworzone autorsko przez ekspertów SEKA S.A. na podstawie Informacji wybranych spośród 50 portali branżowych, uznanych jako najistotniejsze w obszarach bezpieczeństwa i higieny pracy, prewencji przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz zarządzania bezpieczeństwem.
- Magazyn SEKA – kwartalnik branżowy o BHP, PPOŻ. i Ochronie środowiska
Magazyn SEKA, to kwartalnik wydawany przez naszą spółkę od 2014 r. Jego ideą jest promowanie wiedzy o najnowszych trendach w obszarze bezpiecznych warunków pracy, ochrony środowiska oraz szkoleń. Na łamach magazynu prezentujemy także wywiady z naszymi ekspertami oraz zaproszonymi gośćmi. Gorąco liczymy, że lektura naszych magazynów stanie się dla Państwa z jednej strony okazją do pogłębienia zawodowej wiedzy, ale także formą miłego spędzenia czasu na lekturze ciekawych artykułów.
- Dobre praktyki, case study i doświadczenia czołowych firm
Wybrane case study SEKA S.A., które pokazują z perspektywy naszych Partnerów, sposoby zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w ich przedsiębiorstwach. Przykłady obejmują także przykłady wykorzystania szerokiego spektrum usług naszej spółki. Zapraszamy do regularnego odwiedzania tego działu, gdzie stale będziemy publikujemy nowe materiały na temat naszego doświadczenia i praktycznych realizacji, o których chcielibyśmy szerzej opowiedzieć. Życzymy miłej lektury.
- TOP10 najważniejszych zagadnień BHP minionego miesiąca
Poszerzamy kwalifikacje oraz poczucie odpowiedzialności pośród pracowników z zakresu bezpieczeństwa. Wiadomości TOP10 są podawane w przejrzystej formie aby każdy, nawet osoby nie związane bezpośrednio z bhp mogły powiększyć swoją wiedzę. TOP10 jest inicjatywą z zakresu EDUKACYJNEJ KOMUNIKACJI EKSPERCKIEJ, które jest autorskim programem SEKA S.A., dla zapewnienia bezpieczeństwa poprzez pogłębienie wiedzy o dobrych praktykach, regulacjach prawnych oraz wydarzeniach branżowych.
NAJBLIŻSZE KURSY I SZKOLENIA BHP
Szkolenie bhp dla społecznych inspektorów pracy |
Katowice |
12.11.2024 |
Zobacz więcej |
Szkolenie okresowe bhp dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych |
Olsztyn |
12.11.2024 |
Zobacz więcej |
Szkolenie okresowe bhp dla pracowników inżynieryjno-technicznych |
Białystok |
13.11.2024 |
Zobacz więcej |
Szkolenie okresowe bhp dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych |
Łódź |
13.11.2024 |
Zobacz więcej |
Szkolenie okresowe bhp dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami |
Kraków |
13.11.2024 |
Zobacz więcej |