– pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 82. W powietrzu występuje w postaci aerozolu. Pochodzi głównie ze spalin samochodowych. Dodawany jest do benzyny jako środek przeciwstukowy. Jest silnie trujący. Średnie stężenie ołowiu w powietrzu wynosi od 1 do 3 µg/m³. W godzinach szczytu komunikacyjnego w miastach dochodzi do 25 – 30 µg/m³. Według Karty charakterystyki substancji chemicznej.
Zobacz także
PRACA W GODZINACH NADLICZBOWYCH
– praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie: 1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska […]
CZĘSTOTLIWOŚĆ WYPADKÓW PRZY PRACY
– wskaźnik bhp określany liczbą wypadków (związanych z pracą) w stosunku do określonej liczby zatrudnionych w określonym czasie. Według J. Wroński, K. Żurawski, Metodyka badania wypadków, Kolpress, 2007 r.
CHEMIA ANALITYCZNA
– dział chemii zajmujący się rozpoznawaniem oraz ilościowym oznaczaniem różnych substancji.